Ilon Mask je bio prilično glasan u pogledu transparentnosti kada je reč o prošlim i sadašnjim aktivnostima Tvitera koji je moderirao sadržaj na platformi, uključujući cenzurisani sadržaj.
Vlasnik Tvitera je angažovao nezavisne novinare da polako objavljuju dokaze o tim akcijama u seriji nazvanoj „Tviter fajlovi“ koji otkrivaju navodno nekada tajnu komunikaciju.
„Tviter fajlovi“ su skup internih dokumenata kompanije koje je Ilon Mask podelio sa novinarima Metom Taibijem i Barijem Vajsom i autorom Majklom Šelenbergerom.
Prvi deo „fajlova“, koji je Taibi predstavio 2. decembra opisuju ono što je Taibi nazvao elementima procesa razmatranja koje je Tviter vodio u vezi sa moderacijom sadržaja članka NJujork posta o kontroverzi laptopa Hantera Bajdena u oktobru 2020., kao i nekim drugim sadržajima.
Tokom američkih predsedničkih izbora 2020. godine, NJujork post je objavio priču o laptopu Hantera Bajdena, sina tadašnjeg predsedničkog kandidata DŽoa Bajdena.
Šelenberger, u sedmom delu „Tviter fajlova“ tvrdi da je FBI uticao na rukovodioce u medijima, Tviteru i drugim društvenim medijima da se ta priča cenzuriše i da je u tome uspeo.
„Cenzurisali su i diskreditovali priču o laptopu Hantera Bajdena“, napisao je Šelenberger.
Reagujući na objavu Šelenbergera, vlasnik Tvitera Ilon Mask tvrdi da je američka vlada platila Tviteru milione dolara da bi se cenzurisala informacija.
Ilon Mask, takođe, tvrdi da vlada nije platila samo Tviteru, već i drugim društvenim mrežama.