Štrajkovi koji su blokirali isporuku goriva iz francuskih rafinerija u ponedeljak su trajali šesti dan, stvarajući dodatni pritisak na predsednika Emanuela Makrona dok se utrkuje da učvrsti podršku nepopularnim penzionim reformama na konačnom parlamentarnom glasanju.
Osim što su glavne francuske rafinerije blokirane, železnički saobraćaj je prekinut i smeće se gomila na ulicama Pariza i drugih francuskih gradova kao rezultat stalnih štrajkova pokrenutih prošle nedelje u drugim sektorima privrede.
Kako bi izbegla dalje podsticanje besa među francuskim stanovništvom, koje se velikom većinom protivi penzionoj reformi, Makronova vlada se nada da će izbeći pribegavanje proceduri, poznatoj kao 49:3, koja bi joj omogućila da progura tekst kroz parlament bez glasanja.
Iako je francuski Senat u subotu odobrio zakon, čija je ključna mera podizanje starosne granice za penzionisanje za dve godine na 64, on se još uvek suočava sa parlamentarnim preprekama pre nego što postane zakon, posebno u Narodnoj skupštini, gde Makronove pristalice nemaju potpunu većinu .
Sledeći korak, zakazan za sredu, je sazivanje zajedničkog odbora poslanika donjeg i gornjeg doma, po sedam, kako bi se dogovorili o konačnoj verziji teksta.
Poslednji i ključni momenat tada bi bilo konačno glasanje, u četvrtak, i u Senatu i u Narodnoj skupštini.
Makronovoj stranci je potrebna podrška Republikanaca u Narodnoj skupštini da bi se osiguralo da predlog zakona bude odobren. Međutim, konzervativni poslanici su veoma podeljeni po tom pitanju i čak postoje pukotine u predsedničkom taboru, a tome se protivi Makronova bivša ministarka životne sredine Barbara Pompili.
„Neki poslanici još oklevaju, moramo biti u mogućnosti da razgovaramo sa njima“, rekao je portparol vlade Olivije Veran za televiziju LCI, dodajući da su ispunjeni svi uslovi „da nam ne nedostaju glasovi“.
Veran je takođe ponovio premijerku Elizabet Born, koja je rekla da više voli glasanje nego da koristi proceduru 49:3, koja se odnosi na srodni član francuskog ustava.
Loran Berže, generalni sekretar najvećeg francuskog sindikata CFDT, rekao je u nedelju da bi pribegavanje toj proceduri predstavljalo „demokratsku manu“ i dovelo do „velikog stepena ogorčenosti“ među stanovništvom.
Uprkos manjem odzivu od očekivanog na demonstracije u subotu, francuski sindikati pozvali su na novi dan akcije u sredu, nadajući se da će nastaviti pritisak na vladu do kraja parlamentarnog procesa.
U međuvremenu, u skladištu benzina TotalEnergies (TTEF.PA) Haulchin u severnoj Francuskoj nekoliko stotina pristalica sindikata pridružilo se koloni i zapalilo gume, sprečivši ulazak ili izlazak više kamiona, rekao je Rojtersov svedok.
Policija je tada stigla i uklonila blokadu.