Aleksandar Lukašenko, predsednik Belorusije i bliski saveznik ruskog lidera, posetiće Peking ove nedelje, saopštilo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova, pošto raste zabrinutost SAD da Kina razmatra pružanje vojne pomoći Rusiji.
Portparolka Hua Čunjin rekla je da Lukašenko treba da poseti od utorka do četvrtka, ali nije iznela detalje o njegovom planu.
Belorusija je snažno podržala Moskvu i dozvolila da se njena teritorija koristi kao polazište za početnu invaziju na Ukrajinu pre godinu dana.
Lukašenko je jedini predsednik Belorusije od kada je ta funkcija uspostavljena 1994. godine i slomio je proteste 2020. zbog njegovog spornog reizbora na glasanju koje opozicija i zapadne zemlje smatraju lažnim.
Poseta je usledila pošto su najviši američki zvaničnici ponovili upozorenja Kini da ne pruža vojnu pomoć Rusiji u njenom ratu protiv Ukrajine, rekavši da bi to donelo teške posledice.
Direktor CIA Vilijam Berns ponovio je te ranije izjave u intervjuu koji će biti emitovan na američkom kanalu CBS u nedelju, rekavši: „Uvereni smo da kinesko rukovodstvo razmatra nabavku smrtonosne opreme.
Međutim, Berns je dodao: „Takođe ne vidimo da je konačna odluka još doneta i ne vidimo dokaze o stvarnim isporukama smrtonosne opreme.
Pružanje takve pomoći „bila bi veoma rizična i nerazumna opklada“, rekao je on.
Peking tvrdi da ima neutralan stav u ratu koji je počeo pre godinu dana, ali je takođe rekao da ima „neograničeno prijateljstvo“ sa Rusijom i odbio je da kritikuje invaziju Moskve ili je čak tako nazove. Optužila je Zapad da je izazvao sukob i „razbuktao vatru“ dajući Ukrajini odbrambeno oružje.
Optužio je SAD da ga blate zbog optužbi za vojnu pomoć i ponovio da traži samo mir između Rusije i Ukrajine.
Peking je u petak izdao predlog kojim se poziva na prekid vatre i mirovne pregovore između Ukrajine i Rusije. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski oprezno je pozdravio umešanost Kine – ali je rekao da će uspeh zavisiti od dela, a ne reči.
Plan koji je objavilo kinesko ministarstvo spoljnih poslova uglavnom je ponovio dugotrajne stavove, a analitičari kažu da bi Peking bio malo verovatan posrednik s obzirom na njegove bliske veze sa Rusijom i nepokolebljiv stav u vezi sa sukobom.
Međutim, neki posmatrači su upozorili da Ukrajina i njeni saveznici moraju da budu oprezni, rekavši da bi odbacivanje onoga što Kina vidi kao svoju mirovnu uvertiru moglo da pomeri Peking bliže snabdevanju oružjem Rusiji.
Veruje se da se kineski predsednik Si Đinping sprema da poseti Rusiju negde u narednim mesecima.