Letonija je produžila vanredno stanje na granici sa Belorusijom do 10. maja

Letonija je produžila vanredno stanje na granici sa Belorusijom do 10. maja

Letonska vlada je u utorak odobrila produženje vanrednog stanja na granici sa Belorusijom do 10. maja u cilju borbe protiv ilegalne migracije, koju omogućavaju beloruske vlasti.

Vanredna situacija u oblastima Ludzen i Kraslav i Daugavpilsu prvi put je objavljena 10. avgusta 2021. godine. Više puta je produženo, a prethodno produženje važilo je do 10. februara.

Ministarstvo pravde ranije je uložilo prigovor na produženje vanrednog stanja bez posebnih osnova.

Ministarstvo pravde napominje da je u demokratskoj i pravnoj državi vanredna situacija kao pravni režim, kada Kabinet ministara može ograničiti prava i slobode organa državne uprave i samouprave, fizičkih i pravnih lica, kao i nametnuti dodatne obaveze na njih, ne mogu poslužiti kao sredstvo organizacije rada raznih državnih organa i izdvajanja dodatnih sredstava.

Prema podacima Ministarstva pravde, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) nije pokušalo da stvori efikasniji i istovremeno ekonomičniji režim zaštite granica od kada je vanredno stanje proglašeno u avgustu 2021. godine.

Ministarstvo pravde je skrenulo pažnju da zakon o državnoj granici Letonije već predviđa mogućnost uvođenja pojačane granične kontrole ili čak proglašenja vanredne situacije u pograničnom pojasu. Prema Ministarstvu pravde, pojačana kontrola granica predviđena zakonom bila bi blaža regulativa za stanovnike Letonije.

Ukupna procenjena sredstva potrebna za produženje vanredne situacije na granici za tri meseca su 2,15 miliona evra. Obračun se zasniva na preliminarnim procenama, a iznos troškova može značajno da poraste kako se situacija pogorša.

Tokom proglašenja vanredne situacije na granici sa Belorusijom, graničari, oružane snage i policija imaju pravo da koriste sredstva i procedure koje su im na raspolaganju da zaustave ilegalni prelazak granice.

Službenici za provođenje zakona takođe imaju pravo da nalože licu da odmah prestane sa pokušajem ilegalnog prelaska granice ili da se odmah vrati u zemlju iz koje je nezakonito prešlo granicu i da preduzme neophodne mjere kako bi osiguralo da se dotično lice pridržava ovog pravila. red.

Vladina uredba predviđa i pravo na upotrebu fizičke sile i specijalnih sredstava da se lice odmah vrati u zemlju iz koje je nezakonito prešlo granicu, ako to nije učinilo dobrovoljno po usmenom naređenju granične straže.

Do 16. januara ove godine sprečena su 233 pokušaja ilegalnog prelaska letonsko-beloruske granice, dok je 12 osoba dozvoljeno da uđu na teritoriju Letonije iz humanitarnih razloga.

Prošle godine sprečeno je 5.286 pokušaja ilegalnog prelaska letonsko-beloruske granice, 217 osoba dobilo je dozvolu za prelazak granice iz humanitarnih razloga.