SAD: Pokretanje zatvorene nuklearne elektrane

SAD: Pokretanje zatvorene nuklearne elektrane

Kompanija koja ruši zatvorene nuklearne elektrane želi u Mičigenu da uradi ono što nikada nije urađeno u SAD: da oživi mrtvog.

Holtec Decommissioning International kupio je nuklearnu stanicu Palisades prošlog juna za navedenu svrhu njenog demontiranja, nedeljama nakon što ju je prethodni vlasnik Entergi zatvorio. Gorivo je uklonjeno iz jezgra reaktora. Federalni regulatori su obavešteni o „trajnom prestanku rada električne energije“.

Ali uz podršku demokratske guvernerke Grečen Vitmer i lidera u zajednici na jezeru Mičigen gde je Palisades bio ekonomski pokretač 50 godina, Holtec je ubrzo pokrenuo kampanju za vraćanje fabrike. Postrojenje od 800 megavata proizvelo je otprilike 5% električne energije u državi.

„Održavanje Palisadesa otvorenim je ključno za konkurentnost Mičigena i mogućnosti budućeg ekonomskog razvoja“, rekao je Vitmer u pismu sekretarki za energetiku Dženifer Granholm, i sama bivša guvernerka Mičigena, tražeći federalno finansiranje za ponovno pokretanje.

Aktivisti koji su dugo kritikovali Palisade kao loše održavane i opasne ne žele da on vaskrsne.

Oni primećuju njegove godine mehaničkih problema, uključujući ono što je nuklearna regulatorna komisija opisala kao jedan od najgorih slučajeva slabljenja kontejnera za nuklearno gorivo u zemlji. Ponižavajući pečat na uređaju koji kontroliše atomsku reakciju naterao je Enterdži da zatvori fabriku skoro dve nedelje ranije nego što je planirano u maju 2022.

„Ovo je neistražena rizična teritorija“, rekao je Kevin Kamps, specijalista za radioaktivni otpad iz grupe pod nazivom Beiond Nuclear, koji je obećao da će se „boriti protiv ovog predloga na svakom koraku“ nakon što ga je Holtec izneo tokom sastanka NRC-a 20. marta.

Holtec kaže da je glavni razlog za njegovo suočavanje sa Palisadesom bila federalna inicijativa vredna 6 milijardi dolara za produženje starijih nuklearnih objekata, što je deo zakona o infrastrukturi predsednika Džoa Bajdena.

Nuklearna energija je ključna za njegov cilj ekonomije sa neto nultom emisijom ugljenika do 2050. Fisija ne stvara ugljen-dioksid, primarni gas globalnog zagrevanja, iako se fosilna goriva mogu koristiti u rudarstvu i rafinaciji rude uranijuma za reaktore. Njegov otpad ostaje smrtonosno radioaktivan hiljadama godina.

„Nuklearni reaktori podržavaju energetsku nezavisnost tako što osiguravaju pouzdanu dostupnost čiste, otporne i pristupačne energije“, saopštilo je Ministarstvo energetike u martu, najavljujući drugi period prijave za finansiranje za stara postrojenja.

Odeljenje je prošle jeseni dodelilo do 1,1 milijardu dolara da poštedi fabriku Diablo Canion u Kaliforniji, koja je planirana za stavljanje van pogona 2024. i 2025. godine.

Palisades je odbijen. Ali odeljenje je naglasilo da će nedavno zatvorene fabrike biti kvalifikovane u sledećem krugu. Umesto toga, Holtec aplicira za oko milijardu dolara federalnih zajmova u okviru drugog programa koji „bolje odgovara“, rekao je portparol Patrick O’Brien.

Kompanija takođe traži 300 miliona dolara od države, rekao je državni predstavnik Džoi Endruz, demokrata u čijem okrugu se nalazi fabrika.

Predsednica Holtec-a za razgradnju Keli Tris rekla je NRC-u da je pomoć vlade od vitalnog značaja, zajedno sa regulatornim izuzecima i pronalaženjem preduzeća za kupovinu električne energije. Nije otkrio očekivane troškove ponovnog pokretanja Palisadesa.

Vaskrsavanje elektrane bi bio „ogromni izazov“, rekao je Jacopo Buongiorno, profesor nuklearnog inženjeringa na Masačusetskom institutu za tehnologiju.

Pored unajmljivanja i obuke stotina operatera i inženjera, kompanija bi morala da proveri hiljade delova — da izvrši popravke ili zamene po potrebi — i da naruči još uranijumskog goriva.

Palisadesova licenca sada zabranjuje rad reaktora, tako da bi Holtec-u bila potrebna revizija ili izuzeća od pravila za ponovno pokretanje. NRC bi se složio samo ako bi bio uveren da je fabrika „vraćena u radno stanje“, rekao je Buongiorno.

Nisu preduzeti značajni koraci ka demontaži fabrike, rekao je potpredsednik kompanije Žan Fleming tokom sastanka u martu. Otprilike 380 zaposlenih otišlo je nakon zatvaranja, dok ih je ostalo oko 220, koji se bave nadogradnjom lokacije i bezbednosti i pripremaju se za prenos istrošenog goriva iz bazena za hlađenje u skladište u suvim bačvama.

Holtec se nada da će dobiti sredstva i odobrenje NRC-a do oktobra. Čak i tada, ponovno pokretanje bi verovatno potrajalo nekoliko godina, rekao je Trice.

Regulatori Komisije rekli su zvaničnicima Holtec-a da njihov plan pokriva neophodne teme, ali nisu bili posvećeni odobrenju.

„Morali bi da podnesu prijave tehničkom osoblju, da pruže dokaze da pokažu da je ono što traže u skladu sa zakonom i da ispunjava naše osnovne zahteve za održavanje javnog zdravlja i bezbednosti“, rekao je portparol NRC-a Skot Barnel.

Ako uspe, Palisades bi postao prvi nuklearni reaktor u SAD koji će se ponovo pokrenuti nakon što je gorivo uklonjeno i njegova dozvola revidirana kako bi se zabranio dalji rad, rekao je Bernel.

„Svaki drugi reaktor u SAD koji je podneo dokumentaciju u kojoj se, u stvari, kaže: „Trajno smo ispraznili reaktor i završili smo sa radom“.

Skeptici dovode u pitanje Palisadesovu sposobnost – i Holtec-ovu finansijsku strategiju.

„Postrojenje kada je radilo imalo je ozbiljne bezbednosne probleme“, rekao je Edvin Lajman, direktor za bezbednost nuklearne energije u Uniji zabrinutih naučnika. „Sada je zatvoren, normalne procedure inspekcije i održavanja su zaustavljene; NRC nadzor je zaustavljen.“

Pre nego što se posveti ponovnom pokretanju, Holtec bi bio siguran da će postrojenje dovesti u dobro stanje, rekao je portparol O’Brajen. „To bi bila bezbedna nuklearna energija, najstrože regulisana industrija na svetu.

Ako kompanija odustane od plana ili je NRC odbije, vratiće se na demontažu Palisadesa i obnavljanje lokacije na obali jezera od 432 hektara (175 hektara).

Holtec je procenio troškove razgradnje na 633 miliona dolara u decembru, kada je poverenički fond za to platio ukupno 547 miliona dolara. Da bi se zatvorio jaz u finansiranju, projekat bi bio raspoređen na skoro dve decenije, sa 10-godišnjim usporavanjem kako bi prihodi od ulaganja mogli nadmašiti potrošnju.

Državni tužilac Mičigena Dana Nesel tvrdi da je fond neadekvatan i da Holtec i Entergi potcenjuju troškove stavljanja van pogona. To bi moglo da ostavi poreske obveznike na udicu, rekla je u traženju naloga NRC-a da kompanije obezbede dodatnih 200 miliona dolara.

Kompanije su saopštile da fond ima „dovoljan jastuk“ i da mogu dobiti više novca ako je potrebno.

NRC nije doneo odluku o ovom pitanju.

Beiond Nuclear optužuje Holtec da je nepropisno uronio u fond za razgradnju – koji je generisan kroz procene obveznika plaćanja – kako bi finansirao predloženo ponovno pokretanje.

Predsednik kompanije Trice rekao je NRC-u da je fond „ono što trenutno koristimo za isplatu plata“, prema snimku koji je obezbedila antinuklearna neprofitna organizacija.

Kamps of Beiond Nuclear je rekao da je primedba priznala da se fond koristi za poslove koji nisu povezani sa razgradnjom. Njegova grupa je zatražila od generalnog inspektora NRC-a da istraži.

Džastin Pul, menadžer projekta NRC-a koji je vodio sastanak, rekao je da se Triceov komentar odnosio na plaćanje radnika za dekomisijaciju na licu mesta. Portparol Holteca O’Brien rekao je da je oko 44 miliona dolara povučeno iz fonda – samo za aktivnosti razgradnje. Matična kompanija pokriva troškove ponovnog pokretanja, rekao je on.

„Razumni ljudi mogu da se ne slažu“ oko značenja Triceovog komentara, rekao je Burnel, portparol NRC-a.

Mnoge vlade i poslovni lideri jugozapadnog Mičigena žele da se Palisades ponovo pokrene.

„Veoma pouzdana i stabilna poreska osnova za našu zajednicu“, rekao je Zak Moris, šef organizacije za razvoj poslovanja, za NRC.

Endruz, zakonodavac koji podržava državno finansiranje, rekao je da je ranije radio na obnovljivoj energiji i da preferira vetar i solarnu energiju. Ipak, potreban je pouzdan dobavljač kada vetar ne duva ili sunce ne sija, rekao je, a nuklearna energija pobedi ugalj i prirodni gas koji izbacuje ugljenik.

Ali potencijalni povratak je noćna mora za one koji su se usprotivili elektrani i kojima je laknulo što je zatvorena.

„Ako se dogodi nesreća u Palisadesu, to bi moglo dovesti do toga da više ne možemo da živimo ovde“, rekao je Krejg Šulc, čija je kuća udaljena 81 kilometar, ali blizu jezera Mičigen, gde on pliva, a njegov sin surfuje. . „Igramo gubitnu igru kada nastavimo da pokrećemo nešto dok ne propadne.