Kipar dozvoljava da se ljudski lekovi za COVID-19 koriste na mačkama u borbi protiv smrtonosne mutacije virusa

Kipar dozvoljava da se ljudski lekovi za COVID-19 koriste na mačkama u borbi protiv smrtonosne mutacije virusa

Udruženje veterinara Kipra pohvalilo je u petak odluku vlade da dozvoli upotrebu svojih zaliha lekova protiv humanog koronavirusa na mačkama u borbi protiv lokalne mutacije mačjeg virusa koji je ubio hiljade životinja na tom mediteranskom ostrvu.

Udruženje je u saopštenju navelo da je od početka ove godine tražilo od vlade peticiju za pristup lekovima po „razumnim cenama“, kada je mutacija koja izaziva smrtonosni infektivni peritonitis kod mačaka (FIP) počela primetno da se pojavljuje kod ostrvske mačke. Populacija.

„Želimo da uverimo da ćemo nastaviti da istražujemo i kontrolišemo porast u slučaju FCov-2023“, saopštilo je udruženje.

Lokalni aktivisti za životinje tvrdili su da je mutacija ubila čak 300.000 mačaka, ali predsednik Udruženja Nektarija Joanu Arsenoglu kaže da je to preterivanje.

Arsenoglu je rekao za Asošijeted pres da je istraživanje udruženja 35 veterinarskih klinika pokazalo da je na celom ostrvu umrlo oko 8.000 ljudi.

Prema Arsenogluu, FIP je skoro uvek smrtonosan ako se ne leči, ali lekovi mogu da povrate zdravlje mačaka u otprilike 85% slučajeva iu „mokrom“ i „suvom“ obliku bolesti.

Ono što je otežalo lečenje FIP-a bila je visoka cena lekova za koju su aktivisti rekli da ih stavlja van domašaja mnogih negovatelja mačaka.

Širi se kontaktom sa mačjim izmetom, ni virus ni njegova mutacija ne mogu se preneti na ljude. Korona virus mačaka postoji od 1963. godine. Prethodne epidemije su na kraju nestale bez upotrebe bilo kakvih lekova, rekao je Arsenoglu.

Već su donete mere za sprečavanje izvoza mutacije kroz obavezne lekarske preglede svih mačaka namenjenih za usvajanje u inostranstvo.

Nejasno je koliko divljih mačaka živi na Kipru, gde su uglavnom omiljene i imaju dugu istoriju koja datira hiljadama godina unazad.