NASA: Kineska raketa pada na Zemlju, Peking nije podelio informacije

NASA: Kineska raketa pada na Zemlju, Peking nije podelio informacije

VAŠINGTON – Kineska raketa pala je u subotu na Zemlju iznad Indijskog okeana, ali NASA je saopštila da Peking nije podelio „konkretne informacije o putanji“ potrebne da zna gde bi mogući ostaci mogli pasti.

Američka svemirska komanda saopštila je da je Long March 5B rekla da je raketa ponovo ušla iznad Indijskog okeana oko 12:45 sati. EDT subota (1645 GMT), ali je Kini uputio pitanja o „tehničkim aspektima ponovnog ulaska, kao što je potencijalna lokacija raspršivanja otpada“.

„Sve kosmičke nacije treba da slede utvrđene najbolje prakse i da daju svoj deo posla da unapred podele ovu vrstu informacija kako bi se omogućila pouzdana predviđanja potencijalnog rizika od udara krhotina“, rekao je administrator NASA-e Bil Nelson. „To je ključno za odgovorno korišćenje svemira i za osiguranje bezbednosti ljudi ovde na Zemlji.

Korisnici društvenih mreža u Maleziji objavili su video snimak nečega što je izgledalo kao ruševine rakete.

Aerospace Corp, neprofitni istraživački centar koji finansira vlada u blizini Los Anđelesa, rekao je da je bilo nepromišljeno dozvoliti da se cela glavna faza rakete – koja je teška 22,5 tona (oko 48.500 lb) – vrati na Zemlju u nekontrolisanom ponovnom ulasku.

Ranije ove nedelje, analitičari su rekli da će se telo rakete raspasti dok prođe kroz atmosferu, ali da je dovoljno veliko da će brojni komadi verovatno preživeti vatreni ponovni ulazak i padati krhotine na području od oko 2.000 km (1.240 milja) dugačko oko 70 km. (44 milje) širok.

Kineska ambasada u Vašingtonu nije odmah komentarisala. Kina je ranije ove nedelje saopštila da će pažljivo pratiti ruševine, ali je rekla da predstavlja mali rizik za bilo koga na terenu.

Long March 5B poleteo je 24. jula kako bi isporučio laboratorijski modul novoj kineskoj svemirskoj stanici u izgradnji u orbiti, što je bio treći let najmoćnije kineske rakete od njenog prvog lansiranja 2020.

Fragmenti još jednog kineskog Long March 5B sleteli su na Obalu Slonovače 2020. godine, oštetivši nekoliko zgrada u toj zapadnoafričkoj državi, iako nije bilo izveštaja o povređenima.

Nasuprot tome, rekao je on, Sjedinjene Države i većina drugih zemalja koje se bave svemirom generalno idu na dodatne troškove dizajna svojih raketa kako bi izbegle velike, nekontrolisane ponovne ulaske – imperativ koji se uglavnom primećuje pošto su veliki komadi NASA svemirske stanice Skilab pali sa orbiti 1979. i sleteo u Australiju.

Prošle godine, NASA i drugi optužili su Kinu da je neprozirna nakon što je vlada u Pekingu ćutala o procenjenoj putanji krhotina ili o vremenskom roku za ponovni ulazak njenog poslednjeg leta rakete Dugi marš u maju 2021.

Krhotine sa tog leta su bezopasno sletele u Indijski okean.