Kina se priprema za lansiranje lunarnog leta u petak koji bi trebalo da sleti na dalju stranu Meseca i donese uzorke koji će pružiti dragoceni uvid u geološke karakteristike i razlike između manje istraženog regiona i poznatije bliže strane. Ova misija, koja bi bila bez presedana, predstavlja najnoviji korak u sve sofisticiranijem programu istraživanja svemira Kine, koji se sada takmiči sa Sjedinjenim Državama za primat u svemirskim istraživanjima.
Ovaj važan poduhvat predstavlja značajan napredak u ambicioznom kineskom programu istraživanja svemira. Kina je već postigla značajan uspeh kada je 2019. godine uspešno spustila rover na dalju stranu Meseca, postavši prva zemlja koja je to učinila. Sada planira da lansira sondu Čang’e, nazvanu po kineskoj mitološkoj boginji Meseca, koja će uzeti uzorke i doneti ih nazad na Zemlju.
Misija je deo šireg plana Kine da proširi svoje prisustvo u svemiru. Kineski svemirski program ima za cilj da postavi astronaute na Mesec do 2030. godine, kao i da vrati uzorke sa Marsa oko istog vremena. Planira se i pokretanje tri misije lunarne sonde u naredne četiri godine, sa dugoročnim planovima za uspostavljanje stalne baze sa posadom na površini Meseca.
Lansiranje predstavlja samo jedan od koraka u sve složenijoj trci između Kine i Sjedinjenih Država za dominaciju u svemiru. Dok Kina nastavlja da unapređuje svoje svemirske sposobnosti, Sjedinjene Države takođe planiraju ambiciozne misije sa posadom, uključujući povratak na Mesec i eventualno putovanje na Mars. Trka u svemiru između ove dve globalne sile postaje sve intenzivnija kako se obe zemlje takmiče za primat u svemirskom istraživanju i istraživanju.