Kina šalje oružje Srbiji

Kina šalje oružje Srbiji

Kineski zvaničnik je u ponedeljak potvrdio da je Peking isporučio vojnu opremu Srbiji u okviru dugogodišnjeg partnerstva sa balkanskom nacijom, ali je taj transfer navodno izazvao potrese na Zapadu, jer su mediji upozoravali na „gomilanje naoružanja“ od strane „ruskog saveznik“ usred ukrajinske krize.

Šest transportnih aviona kineskog vazduhoplovstva Y-20 sletelo je u subotu u Beograd da isporuče svoj teret. Isporuka je bila rutinska u skladu sa planom saradnje između zemalja, rekao je novinarima u ponedeljak portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan. „Nema nikakve veze sa trenutnom situacijom“ i ne cilja bilo koju drugu naciju, dodao je on.

Asošiejted pres i drugi mediji spekulisali su da su avioni nosili rakete zemlja-vazduh HK-22 koje je Srbija naručila od Kine. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nagovestio je ove nedelje isporuku, rekavši da će uvesti „najnoviji ponos” vojske svoje zemlje.

Američki i britanski mediji nazvali su isporuku „tajnom“, „prikrivenom“ ili „polutajnom“ i rekli da je izazvala strah od vojnog jačanja u vreme rata između Rusije i Ukrajine. AP je sugerisao da bi pošiljka mogla da „ugrozi krhki mir“ na Balkanu.

Nije jasno kako je isporuka mogla biti tajna, jer je teret u Beograd dovezen sa šest masivnih transportnih aviona, prolazeći kroz vazdušni prostor Turske i drugih članica NATO-a. Kineski državni list Global Times izvestio je o pošiljci, trubeći da je to potencijalno najveća operacija u inostranstvu u istoriji Y-20. List je čak spekulisao da su avioni isporučivali rakete HK-22, čija je izvozna verzija poznata kao FK-3.

Zapadni mediji su takođe tvrdili da je isporuka izazvala geopolitičku zabrinutost, a da nijedna od ljudi ili vlada nije identifikovala zabrinutost. Navodni strahovi takođe dolaze u vreme kada SAD i druge članice NATO-a ubrzavaju isporuke oružja Ukrajini. Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan pohvalio se u intervjuu u nedelju da Vašington šalje oružje Ukrajini „svakog dana“ u skladu sa planom da osigura da Kijev može da odbije ruske snage i pomogne u postizanju američkog cilja da oslabi i izoluje Moskvu.

I Kina i Srbija su kritikovane zbog toga što se nisu pridružile SAD i njihovim saveznicima u uvođenju sankcija Rusiji. Američki zvaničnici upozorili su Srbiju 2020. da ne kupuje sisteme HK-22, rekavši da mora da uskladi svoju vojnu opremu sa zapadnim naoružanjem ako želi da se pridruži Evropskoj uniji ili NATO-u.

Kina je odavno blizak saveznik Srbije. Kada je NATO bombardovao Srbiju 1999. godine, pogođena je kineska ambasada u Beogradu, što je dovelo do protesta u Pekingu. NATO je incident nazvao greškom, rekavši da ambasada nije bila meta.

Ranije ovog meseca, kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je NATO trebalo da bude raspušten nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. NATO je bio „inicijator“ ukrajinske krize jer je potkopao rusku nacionalnu bezbednost prekršivši obećanja o širenju na istok nakon završetka Hladnog rata, Liđijan rekao je 1. aprila.