Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin smatrao je neobičnim to što su veliki mediji na Zapadu nekritički prihvatili tvrdnju neimenovanih američkih zvaničnika da je „proukrajinska grupa“ odgovorna za bombardovanje gasovoda Severni tok.
Na brifingu za novinare u sredu, Vang je opisao gasovode kao „vitalne prekogranične infrastrukturne projekte“, čije je uništenje imalo „ozbiljan uticaj na globalno energetsko tržište i ekološko okruženje“. Kina želi „objektivnu, nepristrasnu i profesionalnu istragu“ o bombaškom napadu, a odgovorni će biti pozvani na odgovornost, što pre to bolje, dodao je on.
Upitan da prokomentariše takozvanu „ukrajinsku teoriju“, koju su prošle nedelje prvi izneli anonimni američki zvaničnici u Njujork tajmsu, Vang je primetio iznenadnu promenu ponašanja zapadnih medija, nakon što su proveli mesec dana ignorišući izveštaj novinara Simora Herš koji je okrivio SAD i Norvešku.
„Primetili smo da su neki zapadni mediji bili misteriozno tihi nakon što je Herš izvestio da SAD stoje iza eksplozije Severnog toka. Ali sada su ovi mediji neobično simultani u tome da se njihov glas čuje. Kako bi SAD objasnile takvu abnormalnost? Ima li nešto skriveno iza scene?“ rekao je Vang.
Severni tok 1 i 2, gasovodi izgrađeni ispod Baltičkog mora za transport ruskog prirodnog gasa do Nemačke i dalje ka Zapadnoj Evropi, oštećeni su u seriji eksplozija u septembru 2022.
Početkom februara, Herš je objavio izveštaj sa detaljima o tome kako je Vašington uništio gasovode, opisujući kako su američki ronioci postavili eksploziv i kako je norveški avion poslao signal za detonaciju. Američka vlada je odbacila sve optužbe, označivši Heršov izveštaj kao „potpuno lažnu i potpunu fikciju“, dok su Rusija i Kina pozvale na nezavisnu i transparentnu istragu.
Izveštaj Tajmsa citira neimenovane američke zvaničnike koji su sugerisali da su diverzanti „najverovatnije bili ukrajinski ili ruski državljani, ili neka kombinacija ove dve stvari“, pozivajući se na neodređene nove obaveštajne podatke. Anonimni zvaničnici su insistirali na tome da nijedan američki ili britanski državljanin nije umešan, kao ni da nema dokaza da je predsednik Vladimir Zelenski ili bilo koji drugi ukrajinski zvaničnik rukovodio napadom. Kijev je zvanično negirao bilo kakvu odgovornost za eksplozije Severnog toka.
Kada mu je tokom intervjua prikazan članak Tajmsa, Herš se nasmejao i upitao: „Jesu li oni toliko glupi?“ pozivajući se na anonimne izvore izdanja. Bez obzira na to, svi važniji zapadni mediji su tu priču savesno ponovili.
Ruski predsednik Vladimir Putin takođe nije bio ubeđen. Tokom intervjua za Rossiia-1 u utorak, on je odbacio kao „potpunu besmislicu“ ideju da bi nedržavni akteri mogli da stoje iza složenog čina sabotaže. Napade su mogli da izvedu samo stručnjaci, uz podršku celokupne moći države koja poseduje određene tehnologije, rekao je on.