Sastanak će se verovatno održati u četvrtak. Brdo hrama, odnosno Uzvišeno utočište (Haram al- Šarif), koje je juče rano ujutru posetio novi ministar izraelske nacionalne bezbednosti Itamar Ben- Gvir, je sveto i za muslimane i za Jevreje.
UAE su se utorak pridružili Saudijskoj Arabiji, Jordanu, Egiptu, Kataru u osudi te prve posete jednog izraelskog ministra u proteklih pet godina. Poseta je izazvala osude širom muslimanskog sveta i oštar ukor SAD, navode AP.
Uz to je pojačana bojazan od izbijanja sukoba, jer su palestinske ekstremističke organizacije zapretile da će odgovoriti.
U utorak uveče, izraelska vojska je saopštila da su ekstremisti u pojasu Gaze pokušali da ispale raketu na jug Izraela, ali je ona pala na teritoriju koju kontroliše Hamas.
Izraelski mediji navode da je raketu po svoj prilici ispalila neka manja ekstremistička organizacija i da Hamas za sada nije odgovorio na provokaciju, kako je posetu označio predsednik Palestinske uprave Mahmud Abas.
On je najavio da će se obratiti SB UN zbog te posete. UAE i Kina su zvanično zatražili sednicu Saveta bezbednosti UN u ime Palestinaca i Jordana, koji sebe smatra zaštitnikom Uzvišenog utočišta.
Portparol Stejt departmenta Ned Prajs je rekao da se administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena protivi „svakoj unilateralnoj akciji koja podriva istorijski status kvo“.
I mada su članovi Vlade Izraela ranije posećivali svetilište, ono je i dalje često poprište eskalacije sukoba između dva naroda.
Smatra se da je poseta pokojnog premijera Izraela Arijela Šarona Brdu hrama 2000. godine bila povod za izbijanje drugog palestinskog ustanka, intifade, protiv izraelske okupacije.
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu je nastojao da umanji zabrinutost zbog posete novog ministra, ocenivši da je u skladu sa razumevanjem u odnosu na svetilište.
Ultranacionalista Ben-Gvir, vođa stranke Jevrejska snaga, je kontroverzna ličnost u Izraelu, a poznat je po zapaljivim izjavama protiv Palestinaca i pripadnika arapske manjine.
On živi na okupiranoj Zapadnoj obali, inspirisao ga je rabin rasista, a na Brdo hrama, gde su nekada bili drevni jevrejski hramovi i najsvetije je u judaizmu, a sada je tamo džamija Al Aksa, treća po značaju u islamu, došao je u pratnji mnogobrojnih policajaca.
Otkako je Izrael osvojio istočni Jeruslim u ratu 1967. godine, Jevreji mogu da posećuju to mesto, ali ne i da se tamo mole. Ben-Gvir već dugo apeluje za veći pristup Jevreja svetilištu, a Palestinci džamiju smatraju nacionalnim simbolom i takve posete provokativnim i potencijalnom pretečom preuzimanja izraelske kontrole nad njim.
Lider izraelske opozicije Jair Lapd je rekao je još ranije da poseta može podstaći novo nasilje i Hamas je upozorio Izrael protiv takvog poteza.