Kako tvrdi dr Megan Rosi uz sledećih pet saveta možete izbeći neprijatan mamurluk nakon slavlja.
Jedan od njenih saveta je da pripremite svoje crevne mikrobe kako bi mogli da vas zaštite od mamurluka.
„Ako su vaši crevni mikrobi u dobrom stanju, veća je verovatnoća da će proizvoditi više supstanci koje pomažu vašem telu da se zaštiti od upalnih efekata alkohola“, kaže doktorka.
Sva pića koja sadrže mehuriće verovatno će rezultirati time da se idućeg jutra osećate grozno, tvrdi Rosi.
Povezane vesti Koliko dugo se alkohol zadržava u organizmu? Zdravlje 18. avg 2021 13 Zdravlje 18. avg 2021 13 Šta se dešava kada pijete alkoholna pića na prazan želudac? Zdravlje 26. avg 2022 1 Zdravlje 26. avg 2022 1
„Istraživači iz Centra za medicinska istraživanja HPRU u Gildfordu dali su dobrovoljcima gazirana i negazirana alkoholna pića. Oni koji su pili gazirano, brže su se opijali. To je zato što mehurići prouzrokuju bržu apsorpciju alkohola u krvotok, nadmašujući sposobnost jetre da ga probavi takvom brzinom, a što je veća koncentracija alkohola u krvi, to je negov učinak veći“, dodaje ona.
„Budite oprezni sa svim pićima koja sadrže veštačke zaslađivače, a naročito ih nemojte mešati sa alkoholom jer bi vas mogao dočekati neprijatan mamurluk idućeg jutra. Studija sa Univerziteta „Northern Kentucky“ otkrila je da je kod ljudi koji su mešali votku i dijetalne gazirane napitke, i votku i obične gazirane napitke, dijetalna verzija dovela je do 25 odsto veće koncentracije alkohola u krvi“, objašnjava dr Rosi.
„Tokom noćnog izlaska uvek prvo dobro jedite kako biste usporili apsorpciju alkohola i pritom dali svojoj jetri priliku da dođe k sebi, pa da se barem malo lakše nosi s alkoholom’“, dodaje doktorka.
Dr Rosi savetuje svima da bar pokušaju svako drugo piće da zamene bezalkoholnim, poput gazirane vode s ukusom ili one obične.