Kako će veštačka inteligencija pomoći lečenju pacijenata u Srbiji

Kako će veštačka inteligencija pomoći lečenju pacijenata u Srbiji

Veštačka inteligencija mogla bi uskoro da pomogne u dijagnostici raka dojke i retkih bolesti u Srbiji, ali i razvoju novih lekova i lečenju melanoma, najavljuju nadležni.

Srbija je uhvatila korak sa razvojem veštačke inteligencije (AI) i trenutno je jedan od lidera u toj oblasti u regionu Jugoistočne Evrope, rečeno je na neformalnom skupu o digitalnim inovacijama u organizaciji Programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u Beogradu.

AI bi uskoro mogla da bude primenjena u raznim oblastima, poput saobraćaja – gde je Srbija, primera radi, već izdala prvu dozvolu za vozilo bez vozača trećeg stepena, zatim energetici, javnom sektoru, i zdravstvu.

Stariji istraživač Instituta za veštačku inteligenciju dr Ivan Tanasijević objasnio je da se konkretno u oblasti zdravstva trenutno realizuje više projekata, od kojih je jedan saradnja sa farmaceutskom industrijom u oktrivanju i dizajnu novih lekova.

„Imate taj prostor svih mogućih molekula koji mogu da budu lek za bilo šta i AI pomaže tako što daje boljeg kandidata, brže pretražuje taj prostor. Ne meša se AI u dalje procese ispitivanja, ona samo daje kandidate i ubrzava proces identifikacije potencijalnih boljih lekova“, naglasio je dr Tanasijević precizirajući da se ovaj projekat realizuje u saradnji sa jednim američkim i jednim japanskim startapom.

Pored toga, u saradnji sa japanskom farmaceutskom kućom Takeda, Univerzitetskim kliničkim centrom Srbije i Kliničko-bolničkim centrom Zemun, radi se na primeni AI u dijagnostici i ranoj detekciji retkih bolesti.

Tanasijević je najavio i da bi u saradnji sa farmaceutskom kućom MSD uskoro trebalo da počne projekat na recidivu melanoma, odnosno AI bi iz kliničko-patološke slike pacijenata predviđala koje su šanse da se melanom vrati, kakva je reakcija na terapiju itd.

Jedan od značajnijih projekata primene AI u srpskom zdravstvu je vezan za dijagnostiku raka dojke, odnosno mamografiju. AI će, uz pomoć tzv. „kompjuterskog vida“, obavljati analizu mamografskih snimaka sa ciljem da se rastereti zdravstveni sistem.