Južna Koreja je u petak lansirala svoj prvi vojni špijunski satelit, nešto više od nedelju dana nakon što je Severna Koreja tvrdila da je prvi put postavila sopstveni špijunski satelit u orbitu dok tenzije rastu između rivala.
Lansiran iz kalifornijske baze svemirskih snaga Vandenberg pomoću rakete Falcon 9 kompanije SpaceX, bio je to prvi od pet špijunskih satelita koje Južna Koreja planira da pošalje u svemir do 2025. godine prema ugovoru sa SpaceX-om. Događaj je bio zakazan za ranije ove nedelje, ali je odložen zbog vremenskih uslova.
Južna Koreja nije imala sopstvene vojne izviđačke satelite u svemiru i delimično je pribegla američkim špijunskim satelitima da bi nadgledala poteze Severne Koreje.
Kada rade zajedno sa takozvanim sistemom od tri osovine Južne Koreje – preventivnim udarima, raketnom odbranom i sredstvima za odmazdu – stručnjaci kažu da će špijunski sateliti značajno pojačati odbranu zemlje od Severne Koreje.
Posle dva neuspešna lansiranja ranije ove godine, Severna Koreja je saopštila da je prošle nedelje uspešno postavila svoj špijunski satelit „Maligjong-1“ u orbitu. Južna Koreja je potvrdila da je satelit ušao u orbitu, ali zvaničnici su rekli da im je potrebno više vremena da provere da li radi ispravno.
Severna Koreja je u utorak saopštila da je lider Kim Džong Un pregledao snimke koje su snimili satelit Maligjong-1 Bele kuće i Pentagona u Vašingtonu i američkih nosača aviona u bazi mornarice i brodogradilištu u Virdžiniji. Severna Koreja je ranije saopštila da je satelit takođe prenosio fotografije vojnih objekata SAD na Guamu i Havajima i ključnih lokacija u Južnoj Koreji.
Severna Koreja još nije objavila te fotografije. Spoljni stručnjaci su i dalje skeptični u pogledu toga da li njegov satelit može da šalje slike visoke rezolucije i da izvrši odgovarajuće vojno izviđanje.
Lansiranje severnokorejskog satelita izazvalo je trenutne, oštre osude od strane SAD, Južne Koreje i drugih. Više rezolucija Saveta bezbednosti UN zabranjuje lansiranje satelita od strane Severne Koreje, posmatrajući ih kao pokriće za testiranje njene raketne tehnologije dugog dometa.
Severna Koreja je ljutito odgovorila, rekavši da ima suvereno pravo da lansira špijunske satelite kako bi se izborila sa onim što naziva pojačanim neprijateljstvom SAD. Rečeno je da će takođe pokrenuti dodatne.
„Glavna pretnja međunarodnom miru i bezbednosti ne dolazi od vršenja suverenog prava (Severne Koreje), već od grubih i proizvoljnih postupaka SAD da ih ometaju i ugnjetavaju“, Kim Jo Džong, uticajna sestra severnokorejskog lidera Kim Džong Un, navodi se u saopštenju u četvrtak.
Lansiranja satelita izazvala su animozitet između rivalskih Koreja, a obe zemlje su preduzele korake da prekrše prethodni vojni sporazum koji je trebalo da ublaži vojne tenzije na frontu.
Špijunski sateliti su među visokotehnološkim sistemima oružja koje je Kim javno obećao da će uvesti. Od prošle godine, Severna Koreja je izvršila oko 100 testova balističkih projektila, u sklopu napora da modernizuje svoj arsenal oružja usmerenog na Južnu Koreju i Sjedinjene Države.
Kao odgovor, Južna Koreja i SAD su proširile svoju vojnu obuku i poboljšale „redovnu vidljivost“ američkih strateških sredstava, uključujući nosače aviona, nuklearne bombardere i podmornicu sa nuklearnim oružjem na Korejskom poluostrvu.
Južnokorejska špijunska agencija rekla je zakonodavcima prošle nedelje da je ruska tehnološka pomoć verovatno omogućila Severnoj Koreji da postavi svoj špijunski satelit u orbitu. Južna Koreja, SAD i Japan optužili su Severnu Koreju da traži visokotehnološke ruske tehnologije potrebne za unapređenje njenih vojnih programa u zamenu za snabdevanje konvencionalnim oružjem za podršku ruskom ratu u Ukrajini. I Rusija i Severna Koreja odbacile su optužbe.