Jezuitski umetnik suočava se sa novim optužbama

Jezuitski umetnik suočava se sa novim optužbama

Jezuitski verski red pape Franje odlučio je da zabrani istaknutom jezuitskom umetniku čiji mozaici ukrašavaju crkve širom sveta da se bavi svojom umetničkom delatnošću nakon što je još 15 ljudi iznelo nove optužbe protiv njega za duhovno, seksualno i psihičko zlostavljanje.

Jezuiti su rekli Asošijeted presu da razmatraju dalje disciplinske mere protiv velečasnog Marka Ivana Rupnika nakon treće crkvene istrage o navodima da je koristio svoj uzvišeni status jednog od istaknutih verskih umetnika Katoličke crkve da manipuliše odraslim ženama.

Dok tehnički odlaganje ostaje opcija, alternativne mere bi mogle uključivati njegovo uklanjanje iz umetničke zajednice koju je osnovao u Rimu i izolaciju u monaški život pokajanja i molitve kako više ne bi predstavljao pretnju ženama, rekao je Rupnikov predstojnik, preč. Johan Verschueren.

„Naravno, prva stvar na koju treba da budem oprezan jeste da učinim sve da sprečim da se slične stvari dešavaju u budućnosti“, rekao je Veršuren i dodao da se ipak nada da će Rupnik preuzeti odgovornost za svoje postupke.

Skandal Rupnik eksplodirao je u decembru kada su italijanski blogovi i veb-sajtovi objavili da su se posvećene žene godinama žalile na zlostavljanje samo da bi njihove tvrdnje diskreditovale ili prikrile Rupnikove pretpostavljene. Slučaj je ostao problem za Vatikan i jezuite zbog sumnje da je harizmatični slovenački sveštenik dobio povlašćeni tretman Svete stolice, u kojoj vlada jezuitski papa, a jezuitski sveštenici pomažu u vođenju kancelarije za seksualno zlostavljanje.

Veršuren je obavestio AP i novine La Republika uoči objavljivanja u utorak zaključaka nove istrage o Rupniku koja je otvorena u decembru, nakon što su jezuiti nevoljno priznali da je Rupnik proglašen ekskomuniciranim 2020. godine zbog toga što je počinio jedan od najtežih zločina u crkvenom zakonu — koristeći ispovedaonicu da oprosti ženu sa kojom je bio u seksualnim odnosima — ali se pokajao i sankcija mu je brzo uklonjena.

Sledeće godine, Rupnika je devet žena optužilo da ih je 1990-ih seksualno, psihički i duhovno zlostavljao u zajednici koju je on bio suosnivač u Sloveniji. Iako su jezuiti preporučili crkveno suđenje, Vatikanska kancelarija za seksualno zlostavljanje odbila je da se odrekne roka zastarelosti i proglasila zločine prestarim za krivično gonjenje.

Ishod je podvukao kako katolička hijerarhija rutinski odbija da smatra duhovno i seksualno zlostavljanje odraslih žena zločinom koji se mora kazniti, već pukim gubitkom svešteničke čednosti koji se može oprostiti, ne uzimajući u obzir traumu koju uzrokuje žrtvama.

Usred skandala, jezuiti su pozvali sve koji imaju druge zahteve protiv Rupnika da se jave, a to je učinilo 15 ljudi: 14 žena i jedan muškarac, rekao je Veršuren za AP i La Repubblica. Istražni tim jezuita utvrdio je da su njihove tvrdnje, koje datiraju od 1985. do 2018. godine, verodostojne i potvrdio „obrazac“ psihičkog, seksualnog i duhovnog zlostavljanja i zloupotrebe savesti.

Na osnovu novih 15 tvrdnji, Veršuren je rekao da je potvrdio prethodne zabrane slušanja ispovesti ili davanja duhovnog uputstva, kao i napuštanja oblasti Rima bez dozvole. Ali pored toga, Rupniku će sada biti zabranjeno da se bavi svojom umetničkom delatnošću, rekao je Veršuren, sugerišući da je njegova interakcija sa ljudima u stvaranju njegovih mozaika postala izvor nasilnih odnosa.

„Preduzimam mere samo kada postoje razlozi za rizik“, rekao je on.

Rupnik nije odgovorio na najnovije optužbe: nije odgovorio na zahteve za intervjue, odbio je da razgovara sa istražnim timom, a Veršuren je rekao da će njegov sledeći zadatak biti da se sastane sa Rupnikom da čuje njegovu stranu, insistirajući da mu se da pravo da se brani.

Veršuren je rekao da će odlučiti o konačnim disciplinskim merama na osnovu toga kako Rupnik reaguje, izrazivši nadu da će preuzeti odgovornost za svoje postupke i pristati na psihološku terapiju.

„Verujem, nadam se da još uvek možemo da dođemo do procesa pronalaženja istine“, rekao je on. „Samo kada uđemo u istinu sa svima koji su uključeni, zaista možemo da rešimo problem – problem žrtava i ulazak u proces reparacije sa njima, ali i za njega.

On je priznao da postoje neki koji žele da se Rupnik ukloni sa sveštenstva, s obzirom na serijsku prirodu njegovog zlostavljanja i više od dvadesetak žrtava koje su već identifikovane. Ali Veršuren je primetio da bi izbacivanje Rupnika iz jezuita uklonilo sve kontrole nad njim, povećavajući šanse da bi mogao i dalje da bude pretnja.

Nove optužbe se ne odnose na sakramentalno zlostavljanje koje bi opravdalo prosleđivanje slučaja Vatikanskoj kancelariji za seksualno zlostavljanje, poznatom kao Dikasterijum za doktrinu vere. Veršuren je rekao da mu je „laknulo“ što Dikasterijum neće biti umešan, s obzirom na njegovu prethodnu odluku da se ne odriče zastarelosti slučaja iz 2021.

U intervjuu za AP od 24. januara, papa Franja je priznao da se uvek odriče roka zastarelosti za slučajeve zlostavljanja dece, ali ne i one koji uključuju odrasle. U tom istom intervjuu, Fransis je negirao da je imao bilo kakve veze sa slučajem Rupnik osim da interveniše u proceduri.