Japanska nuklearna elektrana sprovodi testove pre ispuštanja tretirane radioaktivne otpadne vode u more

Japanska nuklearna elektrana sprovodi testove pre ispuštanja tretirane radioaktivne otpadne vode u more

Operater srušene nuklearne elektrane Fukušima počeo je u ponedeljak testiranja novoizgrađenih postrojenja za ispuštanje prečišćenih radioaktivnih otpadnih voda u more, planu protiv kojeg se oštro protive lokalne ribarske zajednice i susedne zemlje.

Testovi u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi koriste svežu vodu umesto prečišćene, saopštio je operater Tokio Electric Power Company Holdings.

Radnici fabrike su pregledali pumpe i opremu za hitno gašenje na novoizgrađenom primorskom objektu, koji će prečišćenu vodu razblaživati velikim količinama morske vode. Razblažena voda zatim ulazi u podmorski tunel i ispušta se u okean oko 1 kilometar od obale.

Podmorski tunel i drugi ključni objekti su pri kraju. TEPCO kaže da se očekuje da će se dobrovoljna testiranja nastaviti oko dve nedelje pre obaveznih provera pre operacije koje će sprovesti Uprava za nuklearnu regulaciju, verovatno početkom jula.

Japanska vlada je u aprilu 2021. objavila planove za postepeno puštanje tretirane, ali još uvek malo radioaktivne vode nakon njenog razblaživanja do, kako kaže, bezbednih nivoa. Japanski zvaničnici kažu da vodu, koja se trenutno nalazi u oko hiljadu rezervoara u fabrici, treba ukloniti kako bi se sprečilo slučajno curenje u slučaju zemljotresa i kako bi se napravio prostor za povlačenje fabrike.

Plan je naišao na žestoke proteste lokalnih ribarskih zajednica zabrinutih za bezbednost i štetu po ugled. Obližnje zemlje, uključujući Južnu Koreju, Kinu i pacifičke ostrvske zemlje, takođe su izazvale zabrinutost za bezbednost. Japanska vlada je osnovala fond za promociju morskih plodova u Fukušimi i obezbeđivanje kompenzacije u slučaju da prodaja padne zbog zabrinutosti za bezbednost.

Zvaničnici ribarstva rekli su da se i dalje protive planu kada su se u subotu sastali sa ministrom industrije Jasutošijem Nišimurom kada je posetio Fukušimu i susedne prefekture Ibaraki i Mijagi.

„Mi stojimo uz našu opoziciju“, rekao je Nišimuri Tecu Nozaki, šef udruženja ribara prefekture Fukušima. Nozaki je, međutim, rekao da udruženje podržava napredak u razvođenju postrojenja i da se nada nastavku dijaloga. „U ovom trenutku, naše pozicije su i dalje razdvojene.

Nišimura je rekao novinarima da se nada da će steći razumevanje ribarskih zajednica radeći na sprečavanju štete po reputaciju.

U Južnoj Koreji, ribari su u ponedeljak organizovali miting ispred Narodne skupštine u Seulu protiv plana za puštanje tretirane radioaktivne vode.

Japanski zvaničnici kažu da će se razređena voda ispuštati u okean tokom decenija, čineći je bezopasnom za ljude i morski život. Japan je tražio podršku od Međunarodne agencije za atomsku energiju kako bi stekao kredibilitet i osigurao da mere bezbednosti ispunjavaju međunarodne standarde.

Neki naučnici kažu da je uticaj dugotrajnog izlaganja malim dozama radionuklidima nepoznat i da bi oslobađanje trebalo odložiti.

Ogroman zemljotres i cunami 11. marta 2011. uništili su sisteme za hlađenje nuklearne elektrane Fukušima Daiči, uzrokujući topljenje tri reaktora i oslobađanje velikih količina radijacije. Rezervoari u kojima se nalazi voda korišćena od nesreće za hlađenje jezgara reaktora dostići će svoj kapacitet početkom 2024. godine.