Izraelski parlament glasao je za novu vladu na čelu sa petostrukim premijerom Benjaminom Netanjahuom. Vrativši se na vlast uz podršku tvrdokornih cionista, Netanjahu je obećao da će nastaviti sa kontroverznom izraelskom politikom naseljavanja.
Netanjahuova vlada potvrđena je u četvrtak sa 63 glasa protiv i 54, skoro dva meseca nakon što su njegova stranka Likud i koalicija pravoslavnih i desničarskih partija osvojile većinu na petim izborima u zemlji u četiri godine.
Časni premijer je već vodio Izrael u pet mandata – od 1996. do 1999. i ponovo od 2009. do 2021. – i premijer je jevrejske države sa najdužim stažom.
Njegov put povratka na funkciju uključivao je sklapanje niza kontroverznih ugovora sa strankama Verskog cionizma i Ujedinjenog judaizma Tore, od kojih obe tvrde da im ovi sporazumi omogućavaju da prepišu Zakon o povratku u zemlji kako bi smanjili imigraciju i dozvoljavaju vlasnicima ortodoksnih Jevreja da negiraju usluga zasnovana na verskom uverenju – na primer, dozvoljavanjem lekarima da odbiju lečenje LGBT pacijentima.
Pošto je potonja odredba izazvala pometnju među liberalnim Izraelcima, Netanjahu je u nedelju izjavio da „neće biti situacije u kojoj nekoj osobi, bilo da je LGBT, Arap ili ultra-pravoslavac ili bilo koja druga osoba“ bude uskraćena usluga.
Netanjahu je u sredu objavio vodeće principe svoje vlade – što je, iako neobavezujuće, prva zvanična izjava o njegovim namerama na funkciji.
Ovi principi uključuju deklaraciju o „ekskluzivnom i neotuđivom pravu jevrejskog naroda na sve delove zemlje Izraela“, uključujući i spornu Golansku visoravan, prema prevedenoj verziji koju je objavio Times of Israel. Dok Ujedinjene nacije i većina država smatraju da je izraelska izgradnja jevrejskih naselja u regionu nelegalna, Netanjahuove smernice obećavaju „talas naseljavanja, razvoja i promocije inicijativa“ na Golanskoj visoravni.
Što se tiče bezbednosti, Netanjahuove smernice obećavaju da će „ojačati” izraelske bezbednosne snage, pojačati policiju nad arapskim zajednicama i „nastaviti borbu protiv iranskog nuklearnog programa”.
Kao mogući ukor na zahteve pravoslavnih partija, u tekstu se takođe navodi da će „vlada delovati na povećanju imigracije Jevreja iz svih zemalja širom sveta“.
Netanjahu se trenutno bori protiv optužbi za korupciju i mogao bi se suočiti sa suđenjem dok je na funkciji. Njegovi koalicioni partneri možda drže ključ njegovog političkog opstanka ovde, i mogli bi da uvedu zakone kako bi odluke Vrhovnog suda bile neobavezujuće većinom glasova, da bi odložili krivično gonjenje aktuelnog premijera dok ne napusti funkciju, ili da legalizuju krivična dela – prevare i povreda poverenja – koju je navodno počinio Netanjahu.
Ruski predsednik Vladimir Putin čestitao je Netanjahuu, rekavši izraelskom lideru da se nada da će njegova nova vlada „nastaviti politiku razvoja konstruktivne rusko-izraelske saradnje“, u interesu „mira i bezbednosti u regionu Bliskog istoka“.