Italijanski parlament podržao je zabranu surogat majčinstva za parove u inostranstvu

Italijanski parlament podržao je zabranu surogat majčinstva za parove u inostranstvu

Predstavnički dom Italije odobrio je u sredu nacrt zakona kojim se zabrana surogat majčinstva proširi na parove koji traže sličnu uslugu u inostranstvu, prenosi AFP.

Nacrt zakona koji je inicirala vladajuća partija „Braća Italije“ predviđa da italijanski parovi koji su pribegli uslugama surogat materinstva u inostranstvu mogu biti krivično odgovorni po povratku kući.

Kritičari zakona rekli su da je proširenje zabrane na osobe koje koriste surogat majke u inostranstvu nepraktično i neustavno, i optužili vladajuću koaliciju za političko držanje.

Surogat majčinstvo je zabranjeno u Italiji od 2004. godine. Predviđena mu je kazna zatvora od tri meseca do dve godine i novčana kazna od 600.000 do milion evra.

Do sada su Italijani koji su imali dovoljno sredstava mogli da putuju u zemlje u kojima je surogat majčinstvo dozvoljeno – na primer, u SAD ili Kanadu. Ogromna većina njih su heteroseksualni parovi koji sami ne mogu da imaju decu.

Istovremeno, novi nacrt zakona izazvao je zabrinutost među LGBT aktivistima, od kojih se nekoliko stotina okupilo ispred Rimskog Panteona u znak protesta u utorak uveče.

Inicijativa je deo šireg problema u Italiji, gde ne postoji zakon koji priznaje decu istopolnih parova. Pošto je samo jedan roditelj upisan u izvod iz matične knjige rođenih deteta, pravni status drugog ostaje neizvestan dok se ne završi dugotrajan i skup proces usvajanja.

Neki veliki italijanski gradovi sami su registrovali očinstvo dece začete u inostranstvu uz pomoć surogat majčinstva. Ali italijanske vlasti su zabranile tu praksu u martu, a imena nekih roditelja su od tada uklonjena iz gradskih registara.