Svemirska letelica DART bila „fenomenalno uspešna“

Svemirska letelica DART bila „fenomenalno uspešna“

NASA-ina svemirska letelica DART udarila je u asteroid Dimorfos na mestu između dve gromade tokom prvog testiranja planetarnog odbrambenog sistema u septembru prošle godine.

„DART test je bio fenomenalno uspešan. Sada znamo da imamo održivu tehniku za potencijalno sprečavanje udara asteroida ako jednog dana budemo imali potrebu“, rekao je planetarni naučnik Terik Dejli iz Laboratorije za primenjenu fiziku Univerziteta Džons Hopkins u Merilendu, vodeći autor jedne od DART studija objavljenih u časopisu Nature, preneo je Rojters.

To su bili među nalazima koje su naučnici otkrili u sredu u najdetaljnijem izveštaju o misiji američke svemirske agencije koja je dokazala princip o korišćenju svemirske letelice za promenu putanje nebeskog objekta – upotrebom čiste kinetičke sile da bi ga skrenuo sa kursa samo toliko da zadrži Zemlja bezbedna.

Svemirska sonda za dvostruko preusmeravanje asteroida (DART) sudarila se 26. septembra brzinom od oko 22.530 km/h u Dimorphos, asteroid prečnika oko 150 metara, otprilike 11 miliona km od Zemlje. Dimorfos je mesec Didimosa, koji je definisan kao asteroid blizu Zemlje i ima oblik kao vrh koji se vrti u svemiru prečnika oko 780 metara. Nijedan objekat ne ugrožava Zemlju.

„Pokušavali smo da promenimo vreme koje je Dimorfosu bilo potrebno da kruži oko Didimosa tako što smo se direktno sudarali sa Dimorfosom“, rekla je planetarna naučnica Univerziteta Severna Arizona Kristina Tomas, vodeći autor druge studije objavljene u časopisu Nature.

„Imag sudara i zamah izbačenog materijala smanjili su vreme potrebno Dimorfosu da kruži za 33 minuta. Ovo takođe dovodi do toga da objekat kruži malo bliže Didimosu“, rekao je Tomas.

Pre udara, orbitalni period je bio 11 sati i 55 minuta. Sada je 11 sati i 22 minuta. NASA-ina prethodna procena, objavljena u oktobru, bila je promena orbite od 32 minuta. Merilo za uspeh je postavljeno kao promena od najmanje 1 minuta i 13 sekundi.

Naučnici su dali detaljan izveštaj o tome kako se sudar odvijao.

„Prvo je jedan od solarnih panela svemirske letelice direktno udario u veliku stenu u blizini mesta udara. Zatim je drugi solarni panel zahvatio još jednu veliku stenu. Konačno, autobus svemirske letelice – kutija između solarnih panela – udario je između ove dve gromade“, rekao je Dali.

„Sumnjamo da su ove dve gromade uništene. Nakon udara, izbačeni ostaci (otpadi eksplodirani u svemir) su lansirani sa površine tokom određenog vremenskog perioda“, dodao je Dejli, rekavši da su satelitski i teleskopski snimci pokazali veliku količinu takvog materijala.

Istraživanje je takođe razjasnilo detalje kao što su precizna lokacija udara i ugao udara.

„Ljudi mogu da misle o DART misiji kao o prilično jednostavnom eksperimentu koji je sličan igranju bilijara u svemiru – jedna čvrsta letelica udara u jedan čvrsti asteroid“, rekao je Tomas. „Međutim, asteroidi su daleko složeniji od obične čvrste stene. U stvari, većina asteroida je ono što smatramo gomilama ruševina.“

DART misija vredna 330 miliona dolara razvijala se sedam godina.

„U ovom trenutku ne znamo ni za jedan asteroid koji predstavlja pretnju Zemlji, ali želimo da budemo spremni za takav scenario“, rekao je Dejli. „To je analogno testiranju vazdušnih jastuka automobila. Uveravate se da rade tokom testa sudara umesto da čekate da dođete u pravu saobraćajnu nesreću da biste saznali da li rade.“