Kazna je rezultat istrage, započete prošle godine, o otkrivanju skupa ličnih podataka koji su uklonjeni sa Fejsbuka između maja 2018. i septembra 2019. i stavljeni na raspolaganje na internetu.
Fejsbuku je takođe naređeno da preduzme niz korektivnih mera.
Meta je rekao da je u potpunosti sarađivao sa istragom irskog Komesara za privatnost podataka (DPC) i napravio promene u svojim sistemima tokom dotičnog vremena, uključujući i uklanjanje mogućnosti da se njegove karakteristike na ovaj način skražu pomoću telefonskih brojeva.
Kazna od ponedeljka je četvrta kazna koju je DPC izrekao jednoj od Metinih kompanija. To je Metin vodeći regulator privatnosti u Evropskoj uniji i ima još 13 nerešenih upita o grupi društvenih medija.
U septembru je ova organizacija udarila svoju podružnicu na Instagramu rekordnom kaznom od 405 miliona evra, na koju Meta planira da uloži žalbu. Meta je u svom saopštenju u ponedeljak dodao da preispituje odluku u vezi sa poslednjom novčanom kaznom.
DPC reguliše Apple, Gugl, Tviter, Tiktok i druge tehnološke gigante zbog lokacije njihovog sedišta EU u Irskoj. Trenutno ima 40 otvorenih istraga u vezi sa takvim firmama, uključujući 13 u koje je uključena Meta.
Regulator ima ovlašćenje da izrekne kazne do 4% globalnog prihoda kompanije u skladu sa režimom „Sve na jednom mestu“ Opšte uredbe EU o zaštiti podataka koji je uveden 2018.
DPC je rekao da olakšavajući faktori u odluci od ponedeljka – koju su odobrili svi drugi relevantni regulatori EU – uključuju radnje koje je Facebook preduzeo.
„Nastavićemo sve dok se ponašanje ne promeni“, rekla je u ponedeljak irska komesarka za privatnost podataka (DPC) Helen Dikson za irsku nacionalnu radiodifuziju RTE.