Sirija i ključni saveznik Iran dogovorili su se u subotu da obnove ekonomski strateški aranžman između dve zemlje dok se Damask priprema da dočeka iranskog predsednika u bliskoj budućnosti.
Otkako se ustanak u Siriji pretvorio u građanski sukob 2011. godine, Teheran je poslao hiljade boraca koje podržava Iran da pomognu predsedniku Bašaru Asadu da ostane na vlasti usred borbi u kojima su poginule stotine hiljada civila i milioni raseljenih.
Iran je takođe bio ključni ekonomski spas za Siriju, isporučujući gorivo i kreditne linije vredne milijarde dolara kako bi pomogao Damasku da nadoknadi onesposobljajuće sankcije koje predvodi Zapad. Ekonomija Sirije u oblastima koje drži vlada i opozicija je u protekloj deceniji pala na najniži nivo u istoriji, sa rastućom inflacijom, padom valute i naglim prekidima struje.
Sirija i Iran potpisali su skoro desetak ekonomskih sporazuma 2019. godine kao deo dugoročnog strateškog ekonomskog sporazuma za jačanje svojih komercijalnih veza.
Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amirabdolahjan, koji se sastao u Damasku sa Asadom i njegovim sirijskim kolegom Fejsalom Mekdadom, nije odredio datum gde i kada će biti potpisivanje produženja.
„Teheran i Damask će nastaviti da sarađuju u svim pitanjima, posebno u oblasti energetike“, rekao je Amirabdolahian na konferenciji za novinare nakon sastanaka.
Mekdad je ponovio slična osećanja, dodajući da će ih razvoj u „narednim danima“ dodatno ojačati.
„Istražili smo načine da proširimo ekonomske i komercijalne veze i unapredimo saradnju kako bismo se suprotstavili ilegalnim ekonomskim merama prinude Zapada nametnutim obema zemljama“, rekao je Mekdad.
Izrael je zabrinut zbog uticaja Irana u Siriji i izveo je stotine vazdušnih napada poslednjih godina unutar delova zemlje koje kontroliše vlada.
Izrael retko priznaje ili razgovara o takvim operacijama, ali je rekao da gađa baze militantnih grupa iranskih saveznika, kao što je libanski Hezbolah, koji je obezbedio hiljade boraca za podršku Asadovim snagama.