Indijski farmeri postavljaju zmajeve protiv policijskih dronova

Indijski farmeri postavljaju zmajeve protiv policijskih dronova

Poljoprivrednici u Indiji, koji protestuju na periferiji Nju Delhija prethodna tri dana zahtevajući reforme kako bi obezbedili garancije cena za svoje proizvode, odbijaju policijske bespilotne letelice koje ispaljuju suzavac tako što ih zarobljavaju domaćim zmajevima.

Hiljade farmera iz nekoliko država, uključujući Pendžab, Harijanu i obližnji Utar Pradeš, trebalo je da se okupi u glavnom gradu Indije kako bi pokrenuli velike proteste, ali ih je zaustavila policija pošto je vlada odlučila da zatvori nekoliko državnih granica.

Usred suzbijanja, snimci nekonvencionalne taktike farmera, navodno na granici između poljoprivrednih država Pendžaba i Harijane, pojavili su se na Ks (bivši Tviter). Dok su dronovi korišćeni za ispuštanje suzavca kako bi rasterali poljoprivrednike, prema izveštajima medija, neki od demonstranata su puštali zmajeve da skinu mašine, pokazuju snimci.

Drugi su viđeni naoružani teniskim lopticama dok su nastavili da vode nekonvencionalni rat protiv bespilotnih letelica, izvestio je Hindustan tajms. Prvog dana protesta, lideri grupa poljoprivrednika okrivili su centralnu vladu zemlje za „napad“ na demonstrante koji su marširali ka Delhiju. Oni su tvrdili da je 60 demonstranata povređeno kada je policija upotrebila suzavac na granici Pendžab-Harijana, navodi The Times of India.

U izveštajima se navodi da dok su neki od demonstranata nosili mokre vreće od jute, naočare i rukavice radi bezbednosti, drugi su kupili pancire za 2.000 Rs (24 dolara) za zaštitu od gumenih metaka, za koje su tvrdili da ih je ispalila policija. U drugom izveštaju, The Times of India je naveo da je policija Delhija naručila 30.000 granata suzavca od državnog proizvođača.

Poljoprivrednici se zalažu za zakonski garantovanu minimalnu cenu podrške (MSP) za svoje useve jer bi im to dalo veću finansijsku sigurnost. Ostali zahtevi uključuju oslobađanje od dugova, povećanje poreza na uvozne proizvode, ukidanje slobodne trgovine i drugih sporazuma sklopljenih preko Svetske trgovinske organizacije i zabranu direktnih stranih ulaganja u sektor poljoprivrede.

Lideri pokreta farmera održali su nekoliko rundi razgovora sa vladom Narendre Modija 8., 12. i 15. februara. Do sada su razgovori ostali neubedljivi. Vlada je jasno stavila do znanja da ispunjavanje zahteva farmera za MSP neće biti moguće u bliskoj budućnosti.

Tokom intervjua za novinsku agenciju PTI 13. februara, ministar sindikata Arjun Munda je naglasio da žurba sa donošenjem zakona koji garantuje minimalne cene useva bez konsultacija sa svim zainteresovanim stranama ne bi bila izvodljiva. Pored toga, pozvao je poljoprivrednike koji protestuju da ostanu budni i oprezni prema određenim elementima koji bi mogli da pokušaju da iskoriste njihov pokret za političke dobitke, narušavajući time njegov integritet.