Rojters je ranije izvestio o velikom indijskom dogovoru o uglju koji uključuje kineski juan, ali carinski podaci podvlače kako namirenja bez dolara postaju uobičajena.
Indija je agresivno pojačala kupovinu ruske nafte i uglja od početka rata u Ukrajini, pomažući da se Moskva ublaži od efekata sankcija i omogućavajući Nju Delhiju da obezbedi sirovine po sniženjima u poređenju sa snabdevanjem iz drugih zemalja.
Rusija je u julu postala treći po veličini dobavljač uglja za Indiju, a uvoz je porastao za više od petine u poređenju sa junom na rekordnih 2,06 miliona tona.
U junu su indijski kupci platili najmanje 742.000 tona ruskog uglja koristeći valute koje nisu američki dolar, prema rezimeu poslova koji je sastavio trgovački izvor sa sedištem u Indiji koristeći carinske dokumente i podeljen sa Rojtersom, što je 44% 1,7 miliona tona ruskog uvoza tog meseca.
Indijski proizvođači čelika i cementa su poslednjih nedelja kupovali ruski ugalj koristeći dirham Ujedinjenih Arapskih Emirata, hongkonški dolar, juan i evro, prema carinskim dokumentima koje je posebno pregledao Rojters.
Juan je činio 31% plaćanja u dolarima za ruski ugalj u junu, a hongkonški dolar 28%. Evro je činio manje od jedne četvrtine, a emiratski dirham oko jedne šestine, pokazali su podaci iz trgovinskog izvora.
Ministarstvo finansija Indije, koje upravlja carinskim odborom, nije odgovorilo na mejlove u kojima je tražen komentar kojim se potvrđuju dokumenti. Ministarstvo trgovine i industrije odbilo je da komentariše.
Rezervna banka Indije takođe nije odgovorila na zahteve za komentar.
RBI je odobrio plaćanja za robu u indijskim rupijama, potez za koji očekuje da će podstaći bilateralnu trgovinu sa Rusijom u sopstvenoj valuti.
Američki dolar je bio dominantna valuta za uvoz indijskih roba, rekli su trgovci, a dolar čini većinu deviznih rezervi zemlje.
Za poslove u valuti koja nije dolar, zajmodavci bi potencijalno morali da šalju dolare filijalama banaka u zemlji izvorne valute ili bankama sa kojima imaju veze, u zamenu za tu valutu da izmire trgovinu.
Dva trgovca sa sedištem u Indiji koji kupuju ugalj za domaće kupce i trgovac sa sedištem u Evropi koji se bavi ruskim ugljem rekli su da očekuju da će se udeo transakcija za ruski ugalj bez dolara povećati dok banke i druge strane istražuju načine da se zaštite od daljeg pooštravanje sankcija.
Kupovina ruskog uglja za američki dolar nije protivzakonita za indijske kompanije.
Rojters je uspeo da potvrdi carinska dokumenta za četiri od 11 plovila u rezimeu ruske trgovine ugljem u junu koji je dao trgovinski izvor, a koji je pokazao plaćanja u juanu, evru i emiratskom dirhamu, koristeći podatke o praćenju brodova i razgovorom sa privatni carinski agent sa sedištem u Indiji.
Još tri plovila u 11 poslova u rezimeu trgovca plaćena su korišćenjem hongkonškog dolara i juana, potvrdila su dva trgovinska izvora upoznata sa transakcijama.
U jednom od ta tri posla, Jindal Steel and Pover Ltd (JSPL) (JNSP.NS) je uvezla 79.721 tonu takozvanog PCI uglja u brodu Dženg Kai iz ruske luke Ust-Luga koristeći juan, prema dva izvora.
Suparnički proizvođač čelika Arcelormittal Nippon Steel India isporučio je 35.000 tona ruskog antracitnog uglja koristeći evro, pokazuje carinski dokument od 15. juna.
JSPL i Arcelormittal Nippon su odbili da komentarišu.
Uvoz bez dolara nastavljen je iu julu.
Dva indijska carinska dokumenta iz prošlog meseca koja je pregledao Rojters pokazala su da su indijske kompanije pristale da plaćaju ruski ugalj koristeći hongkonške dolare i emiratske dirhame.
Indijska kompanija JK Lakshmi Cement (JKLC.NS) uvezla je 10.000 tona ruskog termalnog uglja u rasutom brodu Ada, prema carinskom dokumentu od 20. jula. Faktura je procenjena na 14,62 miliona dirhama Emirata (3,98 miliona dolara), a trgovac iz švajcarskog Singapura je omogućio dogovor.
JK Lakshmi nije odgovarao na pozive ili mejlove u kojima je tražen komentar. Švajcarski Singapur, u vlasništvu indijskog konglomerata Aditia Birla Group, nije odgovorio na zahteve za komentare.
Indijski trgovac ugljem Chettinad Logistics uvezao je 25.000 tona ruskog termalnog uglja od singapurskog trgovca Avani Resources i platio u hongkonškim dolarima, pokazao je drugi carinski dokument od 20. jula.