Indija zabranjuje izvoz pšenice

Indija zabranjuje izvoz pšenice

Indija je odmah zabranila izvoz pšenice, saopštilo je u petak Ministarstvo trgovine i industrije te zemlje.

Ministarstvo je saopštilo da je drastičan potez bio neophodan zbog „iznenadnog skoka globalnih cena pšenice zbog mnogih faktora, zbog čega je ugrožena bezbednost hrane Indije, susednih i drugih ranjivih zemalja“.

Sukob između Rusije i Ukrajine doveo je svet na ivicu velike prehrambene krize jer su dve zemlje glavni dobavljači na međunarodnom tržištu, na koje otpada oko 30% svetskog izvoza pšenice.

Cene hrane širom sveta porasle su za trećinu, uz upozorenje UN da oko 44 miliona ljudi ide ka gladovanju.

Postojale su nade da bi Indija, koja je drugi po veličini proizvođač pšenice na svetu, mogla da pomogne da se nadoknadi globalna nestašica, pošto je zemlja predvidela rekordnu žetvu od 111,3 miliona tona (mt) u 2021-22, sa između 10 i 15 miliona opredeljenih za izvoz . U aprilu je zemlja objavila da su njene žitnice pune i da je spremna da „nahrani svet“.

Međutim, iznenadni toplotni talas u proleće je obustavio te planove, sa visokim temperaturama koje su izazvale prerano sazrevanje i smežuravanje zrna u mnogim delovima zemlje. To je navodno dovelo do toga da su indijski farmeri požnjeli 15% do 20% manje žitarica u odnosu na prošlu godinu.

Prema lokalnim medijima, indijska vlada je sada revidirala svoju procenu proizvodnje pšenice na 95 miliona tona, što je najniži nivo od 2015-16.

Uprkos zabrani, Indija će dozvoliti isporuke pšenice za akreditive koji su izdati pre 13. maja, saopštilo je ministarstvo.

Za svaki drugi izvoz biće potrebna posebna dozvola indijske vlade, koja može biti odobrena u slučaju zemalja kojima je pšenica potrebna „da bi zadovoljile svoje potrebe za sigurnošću u hrani“, dodaje se.