Indija, Turska i Nigerija zapretile su da će ugasiti Tviter

Indija, Turska i Nigerija zapretile su da će ugasiti Tviter

Tviteru je zaprećeno gašenjem u Indiji, Nigeriji i Turskoj ukoliko ne ispoštuje naredbe o ograničavanju naloga, pri čemu je Indija želela da ograniči korišćenje platforme društvenih medija od strane novinara i demonstranata, rekao je suosnivač Džek Dorsei u ponedeljak.

Dorsi je napustio svoju funkciju generalnog direktora Tvitera 2021. godine, a platformu društvenih medija kupio je milijarder Elon Musk 2022.

„Indija, na primer, Indija je zemlja koja je imala mnogo zahteva od nas oko protesta farmera, oko određenih novinara koji su bili kritični prema vladi“, rekao je Dorsi, bivši izvršni direktor Tvitera, u intervjuu za Jutjub emisiju Breaking Points.

Indijski farmeri okončali su jednogodišnje proteste krajem 2021. nakon što su dobili ustupke od vlade u vezi sa određenim zakonima o farmama. Demonstracije su bile među najvećim sa kojima se suočila vlada premijera Narendre Modija i njegova hinduistička nacionalistička partija Bharatiia Janata (BJP).

„To se manifestovalo na načine kao što su: ‘Ugasit ćemo Tviter u Indiji’, što je za nas veoma veliko tržište; ‘upašćemo u domove vaših zaposlenih’, što su oni i učinili; ‘ugasit ćemo vaše kancelarije ako ti ne slediš primer.’ A ovo je Indija, demokratska zemlja“, dodao je Dorsi.

Indijska vlada je ranije negirala da se bavi onlajn cenzurom i kaže da je cilj samo da ograniči dezinformacije i objave koje ograničavaju mir i bezbednost.

Dorsi je takođe pomenuo sličan pritisak vlada u Turskoj i Nigeriji, koje su ograničavale platformu u svojim zemljama u različitim periodima tokom godina pre nego što su ukinule te zabrane.

„Turska je veoma slična (Indiji), kao što smo imali toliko zahteva iz Turske. Borili smo se protiv Turske na njihovim sudovima i često pobeđivali, ali su oni stalno pretili da će nas zatvoriti“, rekao je on.

Dorsi je dodao i da je situacija u Nigeriji takva da Tviter nije mogao ni da stavi svoje zaposlene na teren u zemlji iz straha šta bi im vlada mogla da uradi.

Nigerija je suspendovala Tviter 2021. godine nakon što je uklonila objavu tadašnjeg predsednika Muhamadua Buharija koja je pretila da će kazniti regionalne secesioniste. Ukinuo je zabranu početkom 2022. nakon što je Tviter pristao da otvori lokalnu kancelariju, između ostalih sporazuma sa vlastima.

Grupe za zastupanje izrazile su zabrinutost u vezi sa stanjem ljudskih prava u Indiji, Turskoj i Nigeriji.