Bezbednosna procena indijske policije u himalajskom regionu Ladaka kaže da bi moglo biti više sukoba između indijskih i kineskih trupa duž njihove sporne granice, dok Peking jača vojnu infrastrukturu u regionu.
Najmanje 24 vojnika su poginula kada su se vojske azijskih giganata sukobile u Ladaku, na zapadnim Himalajima, 2020. godine, ali su tenzije splasnule nakon vojnih i diplomatskih pregovora. U decembru je izbio novi sukob između dve strane na istočnim Himalajima, ali nije bilo mrtvih.
Procena je deo novog, poverljivog istraživačkog rada policije Ladaka koji je podnet na konferenciji vrhunskih policajaca održanoj od 20. do 22. januara i koju je pregledao Rojters.
Indijska vojska nije odgovorila na zahtev za komentar, a kinesko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da je situacija duž granice trenutno generalno stabilna.
U izveštaju se navodi da je procena zasnovana na obaveštajnim podacima koje je prikupila lokalna policija u pograničnim oblastima i obrascu vojnih tenzija Indije i Kine tokom godina.
Procena dobija na značaju jer je podneta na konferenciji u Nju Delhiju kojoj je prisustvovao premijer Narendra Modi. Indijska ministarstva odbrane i spoljnih poslova takođe nisu odgovorila na zahteve za komentar.
Kancelarija portparola kineskog ministarstva spoljnih poslova u subotu je saopštila da Kina održava blisku komunikaciju i dijalog putem diplomatskih i vojnih kanala sa Indijom.
„Aksaj Čin je neodvojivi deo kineske teritorije“, saopštilo je ministarstvo, misleći na sporni region koji se nalazi na raskrsnici kineskog Sinđianga i Tibeta i istočno od Ladaka u Indiji.
Otkako je najnovija konfrontacija počela 2020. godine, Kina je pojačala infrastrukturu duž himalajske granice, gradeći objekte za svoje vojnike koji su tamo raspoređeni, skladišta za oružje i municiju i heliodrome, između ostalog.
Ministarstvo je saopštilo da je izvođenje normalne izgradnje na sopstvenoj teritoriji stvar u potpunosti u okviru suvereniteta Kine.
Pozivajući se na Narodnooslobodilačku armiju Kine (PLA), indijski istraživački rad kaže: „S obzirom na domaće prisile… u Kini i njihove ekonomske interese u regionu, PLA će nastaviti da izgrađuje svoju vojnu infrastrukturu, a sukobi bi takođe postali česti, što može ili ne mora da prati obrazac.“
„Ako analiziramo obrazac okršaja i tenzija, intenzitet je rastao od 2013. do 2014. sa intervalom od 2-3 godine“, navodi se u saopštenju.
„Sa ogromnom infrastrukturom koju je izgradila PLA na kineskoj strani, obe vojske testiraju međusobnu reakciju, snagu artiljerije i vreme za mobilizaciju pešadije.
Indija i Kina dele granicu od 3.500 km (2.100 milja) koja je sporna od 1950-ih. Dve strane su zaratile zbog toga 1962.