Međunarodna agencija za atomsku energiju postavlja timove stručnjaka u sve četiri ukrajinske nuklearne elektrane kako bi smanjila rizik od teških nesreća dok traje rat Rusije protiv zemlje, rekao je u sredu šef agencije Rafael Grosi.
IAEA, koja je povezana sa Ujedinjenim nacijama, već ima stalno prisustvo u najvećoj nuklearnoj elektrani u Ukrajini i Evropi u Zaporožju koju drže ruske snage.
Stalno prisustvo IAEA u svim nuklearnim postrojenjima Ukrajine, sa najmanje 11 zaposlenih ukupno, označava proširenje agencije bez presedana. Tehničari IAEA će takođe biti u Černobilju, sada zatvorenoj nuklearnoj elektrani koja je bila mesto smrtonosne nuklearne nesreće 1986. godine koja je raspršila padavine po većem delu Evrope.
„Od sutra će na svim nuklearnim objektima u Ukrajini biti dve zastave; jedan ukrajinske, a drugi međunarodne nuklearne agencije“, rekao je ukrajinski premijer Denis Šmihal na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Grosijem u sedištu vlade u Kijevu u sredu.
Grosijevo obećanje o podršci IAEA Ukrajini dolazi u trenutku kada se zemlja povlači od ruskog raketnog udara na stambenu zgradu u jugoistočnom gradu Dnjepru tokom vikenda u kojem je poginulo 45 civila, a helikopterske nesreće u sredu u obdaništu u oblasti Kijeva ubili su ministra unutrašnjih poslova zemlje. i desetak drugih.
Grosi je ove nedelje stigao u Ukrajinu da podigne zastavu IAEA i postavi osoblje u svaki nuklearni objekat, posetivši Černobil u sredu i Rivne u utorak. Osoblje će ostati u objektu „dok god to bude zahtevala“ ukrajinska vlada, rekao je on.
Zastave IAEA koje se vijore u Ukrajini „nisu samo simbolične“, rekao je Grosi. „Oni odražavaju i označavaće prisustvo nekih od najpoznatijih stručnjaka za bezbednost i bezbednost koji će pružiti savete i tehničku podršku u ovom veoma teškom vremenu svakom objektu koji se suočava sa različitim izazovima i problemima u zavisnosti od situacije.
Šmihal je takođe rekao da je tražio da IAEA uvede sankcije ruskoj atomskoj agenciji, liši Moskvu prava i privilegija u okviru IAEA i zaustavi svaki oblik nuklearne saradnje sa tom zemljom. Grosi je rekao da će ta odluka pasti na razmatranje država članica.
Eksperti IAEA će produbiti tehničku ekspertizu u svakoj elektrani kako bi sprečili nuklearne nesreće dok traje rat u Rusiji, koji sada traje 11. mesec, i da nadgledaju sisteme nuklearne bezbednosti i bezbednosti. Grosi je rekao da se misije postavljaju na zahtev ukrajinske vlade.
Ukrajinci su se pozvali jer „jednostavno dolazi do napada na (objekte)“, rekao je premijer. „Želimo da izbegnemo bilo kakve nuklearne nesreće, pa smo se obratili IAEA za bezbednost i zaštitu.
Nuklearna elektrana u Zaporožju nalazi se na prvoj liniji borbe između ukrajinskih i ruskih snaga. Ruske snage su zauzele objekat u martu i od tada je više puta bio pod vatrom. Svih šest tamošnjih reaktora je sada ugašeno, iako je elektrana i dalje povezana na električnu mrežu iz bezbednosnih razloga.
Grosi vrši pritisak na uspostavljanje nuklearne bezbednosne i bezbednosne zone oko Zaporožja, gde je IAEA prisutna više od četiri meseca.
„Ostajem odlučan da što pre ostvarim preko potrebnu zaštitnu zonu. Moje konsultacije sa Ukrajinom i Rusijom napreduju, iako ne tako brzo koliko bi trebalo“, rekao je Grosi u ranijem saopštenju u utorak. On je na konferenciji za novinare rekao da se IAEA još uvek konsultuje sa ukrajinskom vladom o uspostavljanju zone. „Bliže smo dobrom ishodu“, rekao je on.