IAEA kaže da je puštanje vode u Fukušimu u skladu sa bezbednosnim standardima

IAEA kaže da je puštanje vode u Fukušimu u skladu sa bezbednosnim standardima

Šef operativne grupe nuklearne agencije UN koja procenjuje bezbednost japanskog plana da ispusti prečišćenu radioaktivnu vodu iz uništene nuklearne elektrane Fukušima u more rekao je u petak da su japanski regulatori pokazali svoju posvećenost poštovanju međunarodnih bezbednosnih standarda.

Međunarodna zabrinutost zbog plana je sve veća. Prošle nedelje, šef 18-članog Foruma pacifičkih ostrva, koji uključuje Australiju, Novi Zeland i druge ostrvske zemlje, izrazio je zabrinutost zbog bilo kakvog uticaja radijacije iz vode na život ljudi u regionu koji su u prošlosti patili od atomske testiranja bombi, i pozvao Japan da suspenduje plan.

„Region je nepokolebljiv u svom stavu da ne bi trebalo biti otpuštanja dok sve strane ne potvrde naučnim sredstvima da je takvo pražnjenje bezbedno“, rekao je generalni sekretar foruma Henri Puna na javnom seminaru o pitanju Fukušime.

Nacionalna asocijacija morskih laboratorija SAD, organizacija od više od 100 laboratorija, takođe je izrazila protivljenje planu, rekavši da nedostaje adekvatnih i tačnih naučnih podataka koji podržavaju japansku tvrdnju o bezbednosti.

Gustavo Karuso, šef operativne grupe Međunarodne agencije za atomsku energiju, rekao je da je njegov tim posetio oštećenu elektranu Fukušima Daiči ove nedelje i prisustvovao prvoj u nizu inspekcija japanske agencije za nuklearnu regulaciju pre nego što je dala konačno zeleno svetlo za izdanje. On je rekao da su zvaničnici iz vlasti odgovorili na sva pitanja koja je pokrenula radna grupa i pokazali svoju posvećenost poštovanju bezbednosnih standarda.

Japanska vlada saopštila je prošle nedelje da će objavljivanje verovatno početi negde u proleće ili leto i trajati decenijama.

Japanski regulatori su odgovorni za ispitivanje da li su pripreme za puštanje operatera postrojenja, Tokio Electric Pover Compani Holdings, u skladu sa njegovim odobrenim planom implementacije.

Na zahtev Japana, IAEA razmatra da li su reparacije za ispuštanje u skladu sa međunarodnim standardima.

Snažan zemljotres i cunami 2011. uništili su sisteme za hlađenje fabrike Fukushima Daiichi, uzrokujući topljenje tri reaktora i oslobađanje velikih količina radijacije. Voda korišćena za hlađenje tri oštećena jezgra reaktora, koja su i dalje visoko radioaktivna, procurila je u podrume zgrada reaktora i sakupljena je, prečišćena i uskladištena u oko 1.000 rezervoara koji sada pokrivaju veći deo postrojenja.

Vlada i TEPCO kažu da rezervoari moraju biti uklonjeni kako bi se mogli izgraditi objekti za razgradnju elektrane. Očekuje se da će rezervoari dostići svoj kapacitet od 1,37 miliona tona kasnije ove godine.

Većina radioaktivnosti se uklanja iz vode tokom tretmana, ali tricijum se ne može ukloniti i nizak nivo nekih drugih radionuklida takođe ostaje. Vlada i TEPCO kažu da će uticaji na životnu sredinu i zdravlje biti zanemarljivi jer će se voda postepeno ispuštati nakon daljeg tretmana i razblaživanja velikim količinama morske vode.

Neki naučnici kažu da je uticaj dugotrajnog izlaganja malim dozama tricijumu i drugim radionuklidima na životnu sredinu i ljude još uvek nepoznat i da bi oslobađanje trebalo odložiti. Kažu da tricijum više utiče na ljude kada se konzumira u ribi.

Lokalne ribarske zajednice žestoko su odbacile plan, rekavši da će njihov ionako teško povređen posao ponovo patiti zbog negativne slike od ispuštanja vode. Susedne zemlje, uključujući Kinu i Južnu Koreju, takođe su izrazile zabrinutost zbog potencijalnih zdravstvenih rizika.

Karuzo, koji je na čelu Odeljenja za nuklearnu bezbednost i bezbednost IAEA, rekao je da će radna grupa objaviti izveštaj o ovonedeljnoj misiji u roku od tri meseca i da će ponovo posetiti Japan u drugom kvartalu godine kako bi se sastala sa japanskim ministarstvom industrije, bezbednosnim nadležnom organu i TEPCO-u „da završe sva nerešena pitanja“ pre sastavljanja sveobuhvatnog izveštaja.