Human Rights Watch poziva Ukrajinu da istraži upotrebu protivpešadijskih mina

Human Rights Watch poziva Ukrajinu da istraži upotrebu protivpešadijskih mina

NjUJORK – Grupa za zastupanje Hjuman rajts voč (Human Rights Watch) pozvala je u utorak Ukrajinu da istraži optužbe da je njena vojska koristila hiljade raketno ispaljenih protivpešadijskih mina u istočnom gradu Izijumu i oko njega kada su ruske snage zauzele tu oblast, prenosi Rojters.

Human Rights Watch je primetio da je takođe objavio tri izveštaja prošle godine u kojima optužuje ruske snage da koriste protivpešadijske mine u više oblasti širom Ukrajine otkako su izvršile invaziju na zemlju 24. februara 2022. godine.

Rojters nije mogao odmah da proveri izveštaje.

„Čini se da su ukrajinske snage u velikoj meri rasule nagazne mine po oblasti Izijuma, uzrokujući civilne žrtve i predstavljajući stalni rizik“, rekao je Stiv Guz, direktor Odeljenja za oružje u Human Rights Watch-u.

„Ruske snage su više puta koristile protivpešadijske mine i činile zločine širom zemlje, ali to ne opravdava ukrajinsku upotrebu ovog zabranjenog oružja“, rekao je on.

Ukrajina je potpisnica Konvencije o zabrani upotrebe, skladištenja, proizvodnje i prenosa protivpešadijskih mina iz 1997. godine i o njihovom uništavanju. Rusija nije. Moskva je negirala da je ciljala civile ili da je počinila ratne zločine.

Human Rights Watch je saopštio da upotreba protivpešadijskih mina takođe krši međunarodno humanitarno pravo jer uređaji ne mogu da prave razliku između civila i boraca.

Odgovarajući na pitanja, Human Rights Watch je rekao da je zamenik ukrajinskog ministra odbrane Oleksandr Poliščuk napisao u pismu od 24. novembra da se Ukrajina u potpunosti obavezuje na sve međunarodne obaveze u sferi upotrebe mina, uključujući „neupotrebu protivpešadijskih mina u rat“.

Poliščuk je rekao za Human Rights Watch da se ukrajinske snage striktno pridržavaju međunarodnog humanitarnog prava i konvencije o protivpešadijskim minama iz 1997. godine.

Zastupnička grupa sa sedištem u Njujorku saopštila je da je sprovela istraživanje u ukrajinskom Izjumu između 19. septembra i 9. oktobra, intervjuišući preko 100 ljudi, uključujući svedoke upotrebe nagaznih mina, žrtve nagaznih mina, prve pomoći, lekare i ukrajinske deminere.

„Hjuman rajts voč je dokumentovao upotrebu mina PFM u devet različitih oblasti ui oko grada Izijuma i potvrdio 11 civilnih žrtava iz ovih mina“, navodi se u utorak. „Sva tih devet područja bila su blizu mesta gde su bile pozicionirane ruske vojne snage u to vreme, što sugeriše da su bile meta.

PFM je raspršiva protivpešadijska mina, koja se obično naziva „mina leptira“.

Human Rights Watch je rekao da Poliščuk nije odgovorio ni na jedno od njegovih konkretnih pitanja o upotrebi mina PFM u Izijumu i oko njega, napominjući da se „informacije o vrstama oružja koje koristi Ukrajina… ne smeju komentarisati pre nego što se rat završi”.