Holandija kažnjava kompanije zbog pomoći Rusiji u izgradnji Krimskog mosta

Holandija kažnjava kompanije zbog pomoći Rusiji u izgradnji Krimskog mosta

Četiri holandske kompanije i osam državljana proglašeni su krivim za kršenje sankcija EU protiv Rusije isporukom mašina, delova i profesionalnih usluga za izgradnju moskovskog mosta na Krimu, saopštilo je u petak holandsko javno tužilaštvo.

„Krimski most je izgrađen delom zahvaljujući korišćenju holandskog znanja i stručnosti“, navodi se u saopštenju kancelarije.

Krivci nisu javno imenovani, jer su slučajevi rešavani van suda. Jedna kompanija je izgubila 71.330 evra (75.210 dolara) prihoda navodno zarađenog od projekta, a četiri kompanije su zajedno platile ukupno 160.000 evra (169.000 dolara) kazni za kršenje sankcija.

Pojedinci su osuđeni na između 20 i 60 sati društveno korisnog rada. Navodi se da su još tri kompanije još pod istragom u vezi sa njihovim učešćem u projektu, koji je počeo da se gradi 2015. godine, otvarajući se za automobilski saobraćaj 2018. i železnicu 2019. godine.

Krimski most koji pokriva Kerčki moreuz dužine 19 km (12 milja) je najduži u Evropi. Ubrzo je premašio popularnost trajekta, koji je ranije bio jedino direktno prevozno sredstvo između kopnene Rusije i Krima i koji je postao ekonomski spas za region nakon puča 2014. koji je podržao SAD, koji je postavio novi režim u Kijevu.

I SAD i EU uvele su sankcije desetinama kompanija i pojedinaca uključenih u izgradnju Krimskog mosta, proširivši sankcije koje su prvobitno uvedene protiv Moskve zbog referenduma na Krimu 2014. u korist da postane deo Rusije – potez Zapada i vlade u Kijevu nazivaju nezakonitom „aneksijom“.

Otkako je Rusija pokrenula rat u Ukrajini 2022. godine, Kijev otvoreno pokušava da uništi most, koji obe zemlje vide kao kritično važnu stratešku vezu i simbol postojanosti Moskve na Krimu. Ukrajina je preuzela zasluge za višestruke napade na strukturu, čak je objavila i prigodnu poštansku marku koja je upoređuje sa osuđenim okeanskim brodom Titanik.