Gugl će dozvoliti programerima aplikacija da koriste rivalske sisteme plaćanja kako bi smanjili naknade

Gugl će dozvoliti programerima aplikacija da koriste rivalske sisteme plaćanja kako bi smanjili naknade

Jedinica Alphabet Gugl saopštila je da će od utorka smanjiti naknade na 12%, sa 15%, za programere aplikacija koje se ne bave igrama na svojoj Google Plai prodavnici aplikacija, a koji prelaze na konkurentske sisteme plaćanja, dok se kreće u skladu sa novim tehničkim pravilima EU.

Najpopularniji svetski internet pretraživač saopštio je da se smanjenje naknade odnosi samo na evropske potrošače, dok će sloboda korišćenja drugog sistema plaćanja na kraju biti proširena i na aplikacije za igre.

Ovaj potez naglašava promenu u Guglovoj strategiji od prošle godine, gde sada radije povinuje regulatornom i antimonopolskom pritisku sa ponudama ustupaka, umesto da se upušta u duge i ometajuće borbe.

Pravila EU poznata kao Zakon o digitalnim tržištima, koja će stupiti na snagu sledeće godine, zahtevaju od tehnoloških giganata da dozvole programerima aplikacija da koriste rivalske platforme za plaćanje za prodaju aplikacija ili rizikuju novčane kazne od čak 10% svog globalnog prometa.

Apple i Google su najviše pogođeni ovim zahtevom.

„Kao deo naših napora da se uskladimo sa ovim novim pravilima, najavljujemo novi program za podršku alternativama naplate za korisnike EEP“, rekla je Estel Vert, Google-ov direktor za vladine poslove i javnu politiku EU, na blogu .

„To će značiti da programeri aplikacija koje se ne koriste za igre mogu da ponude svojim korisnicima u Evropskom ekonomskom prostoru alternativu sistemu naplate Google Plai-a kada plaćaju digitalni sadržaj i usluge“, rekla je ona.

EEA uključuje 27 zemalja EU, Norvešku, Island i Lihtenštajn.

„Kada potrošač koristi alternativni sistem naplate, naknada za uslugu koju programer plaća biće smanjena za 3%“, rekao je Vert.

„Budući da se 99% programera trenutno kvalifikuje za naknadu za uslugu od 15% ili manje, ti programeri bi platili naknadu za uslugu od 12% ili nižu na osnovu transakcija putem alternativnog naplate za korisnike u EEA stečenim preko Plai platforme.

Kritičari kažu da su naknade koje naplaćuju Apple i Google u njihovim prodavnicama mobilnih aplikacija nepotrebno visoke i zajedno koštaju programere milijarde dolara godišnje, naglašavajući monopolsku moć dve kompanije.

Gugl je u poslednjoj deceniji dobio više od 8 milijardi evra antimonopolskih kazni EU zbog nekonkurentnih praksi koje se odnose na njegovu uslugu poređenja cena, mobilni operativni sistem Android i uslugu oglašavanja.