Grupa nemačkih intelektualaca, predvođena bivšim političarom Zelene stranke Ralfom Fuksom, odgovorila je na pismo koje je inicirala novinarka Alis Švarcer i pozvala na isporuku teškog naoružanja, objavio je Cajt onlajn.
Svrha pisma je da podstakne kancelara Olafa Šolca da „brzo primeni rezoluciju Bundestaga o isporuci oružja Ukrajini“.
„Na prvomajskom mitingu u Dizeldorfu potvrdili ste svoju spremnost da podržite Ukrajinu isporukom oružja kako bi se mogla uspešno odbraniti. Koristimo priliku da vam aplaudiramo na ovim jasnim rečima i pozivamo vas da brzo primenite rezoluciju Bundestaga. o isporuci oružja Ukrajini“, navodi se u pismu.
„Zbog koncentracije ruskih trupa u istočnoj i južnoj Ukrajini, neprekidnog bombardovanja civila, sistematskog uništavanja infrastrukture, humanitarne opasnosti za više od deset miliona izbeglica i ekonomskih problema Ukrajine zbog rata svaki dan. razlika između „ odbrambeno“ i „ofanzivno“ naoružanje ne zahteva nikakvu posebnu vojnu ekspertizu, nije u pitanju materijal: u rukama napadnutih tenkova i haubica je i odbrambeno oružje“, kažu intelektualci.
Prema njihovim rečima, svako ko želi da postigne mir koji neće dovesti do potčinjavanja Ukrajine zahtevima Rusije, mora da ojača svoje odbrambene sposobnosti i maksimalno oslabi vojne sposobnosti Rusije.
„Ovo zahteva stalnu nabavku oružja i municije da bi se promenio vojni odnos snaga u korist Ukrajine. A to zahteva proširenje ekonomskih sankcija na energetski sektor Rusije, finansijsku žicu spasa Putinovog režima“, navodi se u pismu.
Fuchs, koji sada vodi istraživački centar Zentrum Liberale Moderne u Berlinu, odgovoran je za pismo. Prvi se potpisalo 57 poznatih ličnosti iz oblasti kulture, medija, nauke i politike. Među njima su pisci Eva Menase i Herta Miler, pijanista Igor Levit, političarka FDP-a Sabina Lojtoiser-Šnarenberger, predsednik nemačkog PEN-a Deniz Juzel i direktor Špringera Matijas Dopfner, kao i bivši predsednik Minhenske bezbednosne konferencije Volfgang Išing.
Prošle nedelje, grupa poznatih ličnosti iz oblasti kulture i medija u Nemačkoj obratila se otvorenim pismom saveznom kancelaru Olafu Šolcu, pozivajući ga da ne snabdeva Ukrajinu teškim naoružanjem.