Greta Tunberg upozorila je da se svet suočava sa „totalnom prirodnom katastrofom“ ukoliko građani ne preduzmu hitne mere jer se iznenada pojavila na festivalu u Glastonberiju.
19-godišnji aktivista je predvodio skandiranje „klima… pravda” nakon što je održao uzbudljiv govor sa pozornice Piramide koji je oslikao apokaliptičnu sliku budućnosti planete.
Uz klicanje hiljada posetilaca festivala, Tunberg je rekla: „Približavamo se provaliji i ja bih snažno predložio da svi oni koji još nisu izgubili svoja čula stoje na svom terenu.
„Ne dozvolite da nas odvuku još jedan centimetar bliže ivici. Upravo sada stojimo na svom terenu.”
Tunberg je na binu predstavila suorganizatorka Glastonberija Emili Eavis, koja je švedsku tinejdžerku opisala kao „najinspirativnijeg govornika ove generacije“.
Izazivajući odobravanje, Tunberg je okrivila svetske lidere što nisu uspeli da zaustave klimatsku vanrednu situaciju i što su stvorili „rupe“ koje omogućavaju da ekološko uništenje prođe nekontrolisano.
„Ne samo da je postalo prihvatljivo da lideri lažu – to je skoro ono što očekujemo da urade“, rekla je ona uz aplauz.
Rekla je da je vreme da društvo počne da „stvara nadu“ umesto da čeka da ona stigne: „Nada nije nešto što vam se daje. To je nešto što morate da zaradite, da stvorite. Ne može se dobiti pasivno ako se pasivno stoji i čeka da neko drugi nešto uradi.
„To je preduzimanje akcija. To je iskorak van vaše zone udobnosti. I ako je gomila školske dece uspela da izvuče milione ljudi na ulice i počne da menja svoje živote, samo zamislite šta bismo svi zajedno mogli da uradimo ako pokušamo.
Tunbergov iznenađujući lični govor najavljen je u subotu ujutro. Pojavila se neposredno pre seta američkog pop benda Haim i samo nekoliko sati pre naslovnog mesta Pola Makartnija.
Pod žarkim suncem četvrtog dana Glastonberija, Tunberg je pozvala posetioce festivala da „učine ono što je naizgled nemoguće“ pomažući da se zaustavi globalno zagrevanje pre nego što bude prekasno.
Ona je dodala: „Ove krize su najveća priča na svetu. I mora se govoriti što dalje i što je moguće šire, dokle naši glasovi mogu da dopru, pa čak i dalje.
„To se mora reći u člancima, novinama, filmovima i pesmama; za stolovima za doručak, sastancima za ručak, porodičnim okupljanjima; u liftovima i autobuskim stajalištima; i u seoskim prodavnicama … i muzičkim festivalima poput Glastonberija.“
Tunbergov je drugi festivalski govor visokog profila nakon što je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u petak ujutro održao video obraćanje hiljadama zamagljenih očiju.
Zelenski je opisao Glastonberi kao „najveću koncentraciju slobode“ na svetu dok je pozivao kampiste da izvrše pritisak na političare da okončaju rat u Ukrajini.
Uz klicanje publike, rekao je: „I mi u Ukrajini bismo voleli da živimo život kao nekada i uživamo u slobodi i ovom divnom letu. Ali to ne možemo da uradimo jer se dogodilo najstrašnije – Rusija je ukrala naš mir.
Osnovan 1970. godine kao način da se izgradi podrška Kampanji za nuklearno razoružanje, Glastonberi je zadržao svoju snažnu političku naklonost u poslednjih pola veka, iako se festival proširio na mnogo širu publiku.