Grčka zahteva vraćanje antikviteta nakon krađe iz Britanskog muzeja

Grčka zahteva vraćanje antikviteta nakon krađe iz Britanskog muzeja

Grčka je obnovila pozive Ujedinjenom Kraljevstvu da vrati kultne Mermere Partenona koji su uklonjeni iz Atine u 19. veku nakon što se prošle nedelje pokazalo da je Britanski muzej otpustio zaposlenog jer je navodno ukrao preko 2.000 vrednih komada i prodao ih.

„Želimo da kažemo Britanskom muzeju da više ne mogu da kažu da je grčko kulturno nasleđe zaštićenije u Britanskom muzeju“ nego u Grčkoj, izjavila je u sredu za Bi-Bi-Si Despina Kucumba, direktorka Udruženja grčkih arheologa.

Ministarka kulture Lina Mendoni složila se da krađa „jača trajni i pravedni zahtev naše zemlje za definitivno vraćanje i ponovno ujedinjenje“ skulptura, poznatih i kao Elgin Mermers po britanskom lordu Elginu koji ih je uklonio sa Akropolja.

Tim Loughton, predsedavajući sveparlamentarne grupe Britanskog muzeja, ljutio se na ono što je nazvao „eklatantnim oportunizmom“ Grka. „Neverovatno je retko da stvari nestanu“, rekao je on za Bi-Bi-Si, tvrdeći da krađe nisu „pljačka Mona Lize“.

Muzej je prošle nedelje priznao da je neimenovani broj predmeta nestao, ukraden ili oštećen i otpustio Pitera Higsa, višeg kustosa i grčkog stručnjaka za artefakte sa 30 godina na poslu. Kako se navodi, preduzima pravne radnje.

Policija očigledno istražuje krađe od početka godine, ali nije uhapsila. Prodavac umetničkih dela Ittai Gradel upozorio je Britanski muzej 2021. da je kupio nekoliko artikala na internetu koje je prepoznao iz kataloga institucije – samo da bi njegovu zabrinutost odbacio njen zamenik direktora Džonatan Vilijams, koji je insistirao da „nema nagoveštaja bilo kakvog nepravde, “ tvrdeći da je “ zbirka zaštićena. ”

Gradel je navodno kupio oko 70 antikviteta na eBai-u počevši od 2014. i preprodao ih za mnogo veće iznose pre nego što je dao dojavu muzeju, vratio neke od predmeta i poslao istražitelje za svojim kupcima. On je pozvao Vilijamsa i direktora muzeja Hartviga Fišera da budu otpušteni.

Fišer, koji je prošlog meseca najavio ostavku, tvrdio je da je Gradel bio manje nego spreman u vezi sa njegovim kupovinama, objašnjavajući da je tek nakon što je muzej započeo potpunu reviziju svoje kolekcije godinu dana nakon upozorenja trgovca, osoblje shvatilo da postoji problem.

Muzej još uvek nije otkrio razmere gubitaka, ali medijski izveštaji govore da nedostaje čak 2.000 predmeta, potencijalno vrednih milione.

Fišer je dospeo na naslovne strane 2019. jer je izjavio da je Elginovo uklanjanje mermera iz Atine „kreativni čin“ i da oni neće biti vraćeni. Grčka se dugo bori na sudovima i van njih da povrati neprocenjive artefakte.