Govoreći za francusku radio stanicu TF1 u četvrtak, Pannier-Runacher je objasnio da će planirani prekid struje trajati od 30. decembra do 2. januara i da će uticati na ukupno devet vladinih zgrada.
„U našoj zemlji nikada nismo imali studiju do čega bi razvoj rada na daljinu mogao da dovede u različitim strukturama“, saopštilo je ministarstvo.
Očekuje se da će četvorodnevni eksperiment dati zvaničnicima „preciznu ideju o tome šta ovo može da omogući u smislu uštede energije. ”
Prema TF1, ministarstvo je prvi put testiralo šemu početkom novembra. Međutim, pošto je grejna sezona sada u punom jeku, efikasnost mere treba ponovo da se proceni, pojasnili su zvaničnici.
Dok grejanje u pogođenim kancelarijama nije u potpunosti isključeno, temperatura u kancelarijama se održava na nešto iznad 8 stepeni C.
Još u septembru, francuski predsednik Emanuel Makron pozvao je svoje sunarodnike da smanje potrošnju energije za 10% do 2024. godine usred tekuće energetske krize u Evropi.
Govoreći za francusku radio stanicu Inter u sredu, Emanuel Vargon, šef nacionalne energetske organizacije CRE, rekla je da je stanovništvo u velikoj meri poslušalo poziv vlasti, pri čemu je potrošnja električne energije pala za 8,7 odsto u poslednje četiri nedelje.
Ranije ovog meseca, Bloomberg je izvestio da se Francuska suočava sa većim rizikom od deficita električne energije ove zime nakon odluke nacionalnog operatera mreže, Electricite de France (EDF), da produži obustave održavanja nekoliko nuklearnih elektrana.
Cene energije u Evropi počele su da rastu krajem 2021. godine usled pandemije Covid-19. Ovo se dodatno pogoršalo krajem februara ove godine, kada je Rusija započela svoju vojnu ofanzivu na Ukrajinu. Krajem avgusta, cene gasa su dostigle rekordni nivo iznad 343 evra po megavat-satu.