Francuski demonstranti marširaju pored gomila smeća

Francuski demonstranti marširaju pored gomila smeća

Nekoliko protesta protiv plana predsednika Emanuela Makrona da poveća starosnu granicu Francuske za penzionisanje sa 62 na 64 godine održano je u subotu u Parizu i šire, dok je na ulicama francuske prestonice zaudaralo neprikupljeno smeće usred štrajka sanitarnih radnika, piše Asošijeted pres.

Uglavnom nenasilni protesti održani su u raznim gradovima, uključujući Nant i Marsej, gde su demonstranti prolazili pored policije da zauzmu glavnu železničku stanicu na oko 15 minuta. U istočnom gradu Bezansonu, stotine demonstranata zapalile su mangal i zapalile biračke karte.

U Parizu je policija pokušala da povrati mir nakon dve uzastopne noći nemira. Policija je zabranila okupljanja na aveniji Champs-Elisees i elegantnom Place de la Concorde, gde su demonstranti bacili Makronov lik u lomaču dok je publika navijala u petak uveče.

Nekoliko hiljada demonstranata okupilo se u subotu uveče na javnom trgu u južnom Parizu, Place d’Italie, a zatim je marširalo prema najvećoj evropskoj fabrici za spaljivanje otpada, koja je postala žarište tenzija. Neki su zapalili kante za otpatke, a demonstranti su uz zavijanje vatrogasnih sirene uzvikivali moto poput „ulice su naše“.

Demonstranti pokušavaju da izvrše pritisak na zakonodavce da sruše Makronovu vladu i osude na propast nepopularno povećanje starosne granice za odlazak u penziju koje pokušava da nametne bez glasanja u Narodnoj skupštini.

Nakon što je Makron naredio premijerki Elizabet Born da se pozove na posebna ustavna ovlašćenja da zaobiđe glasanje u haotičnom donjem domu, poslanici sa desne i leve strane podneli su u petak predloge za izglasavanje nepoverenja njenom kabinetu. Očekuje se da će predlozi biti glasani u ponedeljak.

Neki stanovnici Pariza koji su kupovali svoje vikendice za vikend okrivili su Makronovu administraciju za isparenja koja su se širila iz smeća nagomilanog u blizini pekare u 12. gradskom okrugu.

„Vlada treba da promeni stav i da sasluša ljude jer je ovo što se dešava izuzetno ozbiljno. I vidimo radikalizaciju“, rekla je Izabel Vergriet (64), psiholog. „Vlada je u velikoj meri odgovorna za ovo.“

Gradonačelnica okruga Emanuel Pjer-Mari bila je napolju od rane zore i izražavala zabrinutost u svom komšiluku zbog posledica neprikupljenog smeća, koje je postalo vizuelni i olfaktorni simbol akcija za poraz predsednikovog plana penzione reforme.

„Otpad hrane je naš prioritet jer je ono što dovodi štetočine na površinu“, rekao je Pjer-Mari. „Izuzetno smo osetljivi na situaciju. Čim imamo na raspolaganju kamion sa kontejnerom, dajemo prioritet mestima koja su najviše zabrinuta, kao što su pijace hrane.

Policija je rekvirirala radnike za smeće da počiste neke kvartove, ali gomile otpada ostaju.

Za ponedeljak je planirano još štrajkova radnika u brojnim sektorima, od saobraćaja do energetike. Uprava za civilno vazduhoplovstvo zatražila je otkazivanje 30% letova na Orliju, drugom aerodromu u Parizu, i 20% u Marseju.

Konfederacija sindikata CGT upozorila je da bi najmanje dve rafinerije nafte mogle biti zatvorene od ponedeljka. Ministar industrije Roland Leskur rekao je da bi vlada mogla da izvrši rekviziciju osoblja – naredi radnicima da se vrate na svoja radna mesta – kako bi izbegla nestašicu goriva.

Na subotnjem protestu, Melodi Tunc (22) rekla je da je Macron usvajanje zakona bez glasanja bila poslednja kap koja je prelila čašu. Marširajući pažljivo kako bi izbegla gomilanje smeća na ulicama Pariza, rekla je: „Dobra je stvar što je đubre na ulicama tako vidljivo. To govori ljudima koliko su sakupljači smeća toliko korisni.“

„Vlada je upotrebila silu da usvoji svoj zakon. Ali moramo se boriti za naša društvena dostignuća i jedini način da to uradimo je da izađemo na ulice“, rekla je ona.

Makron je tvrdio da je potrebno da ljudi u Francuskoj rade još dve godine da bi se oživila ekonomija zemlje i sprečilo da njen penzioni sistem padne u deficit kako stanovništvo stari.

Laurent Berger, šef umjerenog sindikata CFDT, rekao je da reforma penzionisanja „mora biti povučena“.

„Osuđujemo nasilje. … Ali pogledajte ljutnju. Veoma je jak, čak i među našim redovima“, rekao je on na radiju RMC.