Francuska vlada želi da zameni rusku naftu tako što će dozvoliti da se sankcionisana nafta iz Irana i Venecuele vrati na globalno tržište, javile su u ponedeljak novinske agencije, pozivajući se na kancelariju predsednika Emanuela Makrona.
Francuska takođe želi da predloženi mehanizam za ograničavanje cene nafte bude što je moguće širi i da se ne ograničava samo na ruski izvoz, rekao je zvaničnik u Jelisejskoj palati, a prenosi Rojters.
Izjave dolaze u trenutku kada se grupa nacija G7, koju čine SAD, Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Velika Britanija i Japan, sastaju u Nemačkoj kako bi razgovarali o načinima povećanja ekonomskog pritiska na Rusiju u nadi da će je primorati da odustane od vojne operacije u Ukrajini.
Iran, koji drži četvrtinu rezervi nafte na Bliskom istoku, trenutno je pod gotovo potpunim ekonomskim embargom SAD i njihovih saveznika zbog svog nuklearnog programa. Međutim, Teheran i dalje izvozi svoju naftu, a Kina je najveći kupac. Iranski predsednik je prošlog meseca rekao da se izvoz nafte udvostručio od prošle godine, uprkos sankcijama.
Venecuela, koja ima najveće rezerve nafte na svetu, pod američkim je sankcijama više od 15 godina. EU je uvela ograničenja Karakasu 2017. godine zbog zabrinutosti za stanje demokratije i ljudskih prava u toj južnoameričkoj zemlji. Međutim, nakon početka ruske vojne operacije u Ukrajini u februaru i naknadne zabrane ruske nafte od strane SAD i delimičnog embarga iz Evrope, Vašington je nagovestio da bi mogao da ublaži ekonomski pritisak na Venecuelu, što bi uključivalo omogućavanje povećanja izvoza nafte. . Ranije ovog meseca, Iran i Venecuela potpisali su 20-godišnji sporazum o saradnji koji obuhvata energetiku, odnosno naftu i gas, između ostalih sektora.