Francuski i nemački zvaničnici objavili su sporazum prošlog meseca, zakopavši ratnu sekiru posle meseci spora oko toga kako će se industrijski rad podeliti za stelt avion sa delta krilima.
Evropski proizvođač aviona Erbas i francuska Dassault Aviation, kojima će se pridružiti španska Indra i mnoštvo podizvođača, sarađivaće na takozvanom Future Combat Air Sistem protiv rivalskog projekta Tempest, koji sprovode Britanija, Italija, Švedska i Japan.
„Ovaj istorijski ugovor, vredan 3,2 milijarde evra [3,4 milijarde dolara], pokrivaće rad na demonstratoru FCAS-a i njegovim komponentama za oko tri i po godine“, navodi se u saopštenju kompanija.
Analitičari procenjuju da će razvoj novog mlaznjaka i njegovih najsavremenijih tehnologija, uključujući veštačku inteligenciju, koštati 100 milijardi evra za povezani „borbeni oblak“ bespilotnih letelica, koji bi trebalo da bude operativan 2040. godine.
„Ovo je veliki korak napred sa važnim projektom zaštite naših strateških interesa“, rekao je francuski ministar odbrane Sebastijen Lekornu u saopštenju.
Po završetku faze razvoja, poznate kao 1B, zemlje će pregovarati o stvarnoj fazi izgradnje mlaznjaka, a prve demonstracije letova očekuju se 2028. ili 2029. godine.
„Politički sporazum o FCAS-u je veliki korak napred i — posebno u trenutnom međunarodnom kontekstu — važan signal odlične saradnje između Francuske, Nemačke i Španije“, saopštila je kancelarija francuskog predsednika Emanuela Makrona kada je sporazum poslednji put objavljen. mesec dana.
Do sada nijedna druga evropska država nije potpisala ugovor za izgradnju novog aviona, a prethodni francusko-nemački plan za izgradnju zajedničkog lovca nije uspeo, što je dovelo do razvoja aviona Rafale i Eurofighter koji su trenutno u upotrebi.
Nemačka je takođe zabrinula mnoge u Parizu prošlog marta kada je objavila dogovor o kupovini 35 aviona F-35 od američke firme Lokid Martin.
Avioni su sertifikovani da nose američke nuklearne bojeve glave koje se čuvaju u Evropi kao deo odbrambenog saveza NATO-a — što se očekuje i od novih francusko-nemačkih aviona.