Evropski sud pravde dao je značajno pojašnjenje o uslovima za prenos i korišćenje dokaza u krivičnim postupcima između članica EU, u kontekstu nedavne ilegalne trgovine drogom koja je koristila šifrovanu telekomunikacionu uslugu EncroChat. Prema odluci suda, Evropski istražni nalog (EIO) za prenos dokaza koje je već prikupila druga država članica može izdati javni tužilac, uz poštovanje određenih uslova, bez potrebe za odobrenjem sudije. Međutim, prava osoba na koje se dokazi odnose moraju biti adekvatno zaštićena.
Ova odluka dolazi nakon što je francuska policija, uz podršku holandskih stručnjaka, uspela da se infiltrira u EncroChat, što je omogućilo pristup podacima o korisnicima širom sveta. Nemačka savezna policija, koristeći Europolov server, dobila je pristup ovim podacima, što je dovelo do postavljanja pitanja o zakonitosti EIO-a za prenos tih dokaza.
Evropski sud pravde naglašava da prilikom primene mera presretanja komunikacija u jednoj državi članici na teritoriji druge države članice, obaveštenje o tome mora biti blagovremeno i nadležna država članica ima pravo da naznači prestanak takvih mera ako nisu u skladu sa nacionalnim pravom. Osim toga, informacije i dokazi dobijeni suprotno Direktivi moraju biti ignorisani od strane nacionalnih krivičnih sudova ako osoba na koju se odnose nije u mogućnosti da ih komentariše ili ako bi imali pretežan uticaj na utvrđivanje činjenica.