Evropski poslanici traže zabranu za ruske i beloruske sportiste na OI

Evropski poslanici traže zabranu za ruske i beloruske sportiste na OI

Evropski poslanici pozvali su u utorak Međunarodni olimpijski komitet da isključi ruske i beloruske sportiste sa Igara u Parizu 2024. umesto da nastavi da traži načine da im dozvoli da se takmiče kao neutralni u međunarodnom sportu, piše AP.

46-člana Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PSSE) održala je dvočasovnu sednicu u Strazburu, u Francuskoj, svog panela za sportska pitanja. To je trebalo da pomogne u izradi budućeg izveštaja o pitanju zabrane ulaska sportista i zvaničnika dve zemlje u olimpijski pokret zbog vojne invazije na Ukrajinu.

Sa 15 meseci do ceremonije otvaranja u Parizu, olimpijska sportska tela razmatraju formalni zahtev MOK-a – što je preokrenulo njegov prošlogodišnji savet za isključenje – da se razmotri reintegracija nekih Rusa i Belorusa u utakmice koje se kvalifikuju kao pojedinci, ali ne i u timskim takmičenjima.

„Nametanje rata mora imati jasne posledice. Sport takođe mora da preuzme svoju odgovornost“, rekao je danski poslanik Mogens Jensen, dodajući da je „jedina jasna poruka koju treba poslati“ isključivanje sportista.

Savet Evrope je osnovan posle Drugog svetskog rata da se zalaže za slobodu i zaštitu manjina. Prošle godine je izbacila Rusiju kao člana.

Otvarajući sednicu u utorak, predsednik PSSE Tini Koks, dugogodišnji senator u Holandiji, priznao je da je za mnoge ljude dopuštanje Rusima da se takmiče na Olimpijskim igrama u Parizu predstavljalo „potpuno nezamislivo” perspektivu koja bi mogla da „služi u propagandne svrhe agresora”.

MOK je pozvan, a estonski poslanik Indrek Sar izrazio je duboko žaljenje što predsednik Olimpijskog tela Tomas Bah nije došao u Strazbur.

Umesto toga, delegaciju MOK-a činili su bivši olimpijski sportisti iz Jermenije i Namibije, plus Frančesko Riči Biti, koji predvodi krovnu grupu sportova na Letnjim igrama poznatu kao ASOIF.

„Za nas je važno da se stavovi predstavnika sportista razotkriju“, navodi se u saopštenju MOK-a, uz napomenu da su sledeće odluke o kvalifikovanosti sportista na čekanju za članove ASOIF-a i njihova pravila.

Svetska atletika za laku atletiku zauzela je najoštriji javni stav protiv ruskih sportista, a fudbalska FIFA je pobedila u žalbenom postupku Suda za sportsku arbitražu kako bi potvrdila zabranu ruskih timova.

U izjavama na saslušanju, Riči Biti, jermenski rvač Arsen Julfalakjan i namibijski strelac Gabi Ahrens uveliko su ponovili nedavne Bahove komentare: da sportski događaji ne mogu samo da uključuju nacije koje se međusobno slažu, da bi vlade koje odlučuju o tome koji sportisti mogu da se takmiče značile kraj međunarodnog sporta i da je rat u Ukrajini samo jedan od 70 aktuelnih „sukoba i kriza“ u svetu.

„To uopšte nije objašnjenje“, rekao je član britanskog Doma lordova Džordž Foulks za tvrdnju o 70 sukoba. „Mi ovde branimo demokratiju. Smatrao sam da je specijalna molba za sportiste prilično mučna.”

Savetnica za ljudska prava koju priznaju UN, koju MOK i Bah često citiraju, Aleksandra Ksantaki, koja je rekla da je isključenje iz sporta na osnovu pasoša sportiste diskriminacija, rekla je u snimljenom govoru da „sveopta odmazda (protiv sportista) zapravo podriva mir“.

Taj stav i „veliko oslanjanje MOK-a na navodna kršenja ljudskih prava (protiv ruskih sportista) su neopravdani i bez pravnih osnova“, rekao je zamenik ministra sporta Ukrajine Andrij Česnokov u govoru održanom na internetu.

Poslanici u sali i britanska ministarka sporta Lusi Frejzer, u snimljenom govoru, izrazili su zabrinutost zbog nedostatka detalja u MOK-u koji definišu neutralnost, podršku sportista ratu i njihove ugovorne veze sa vojnim i državnim bezbednosnim agencijama koje bi trebalo da im zabrane da se takmiče. Niko od poslanika nije izrazio podršku planu MOK-a.

Frejzer je rekao da je MOK imao „ograničen fokus“ ​​na tradicionalno rusko finansiranje iz vojnih i sportskih klubova koje podržava država, i da su verovatno postojale rupe koje bi dozvolile da ugovori prestanu pre nego što Pariz bude obnovljen nakon toga.

Francuska ministarka sporta Ameli Udea-Kastera rekla je u snimljenom govoru da su bliske istorijske veze između sporta i političke moći u Rusiji „veoma žive“.

Francuska bi još mogla da uskrati ulazne vize Rusima i Belorusima tokom Olimpijade, dok izvršni odbor MOK-a kojim predsedava Bah i dalje može da zabrani zemlje u zavisnosti od razvoja rata.

„Ovo nema nikakve veze sa Olimpijskim igrama,“ Riči Biti je insistirao na tome da trenutni proces kvalifikovanja obavljaju sportska tela. „Ovo je svojevrsno suđenje na polju međunarodnih takmičenja.“