Putnički saobraćaj na evropskim aerodromima vratio se na nivoe pre COVID-a u prvoj polovini godine, pošto je sektor konačno „zaokrenuo“ krizu pandemije, saopštilo je u sredu glavno industrijsko udruženje.
Ali trgovinsko telo je upozorilo da je oporavak neujednačen, sa skoro pola evropskih aerodroma i dalje ispod nivoa pre pandemije.
Sveukupno, putnički saobraćaj je porastao za devet odsto u prvih šest meseci 2024. u poređenju sa istim periodom prošle godine, prema Međunarodnom evropskom savetu aerodroma.
Obim je bio devet odsto veći nego u istom periodu prošle godine, podigavši ga na 0,4 odsto u odnosu na prvu polovinu 2019. godine, godinu pre izbijanja korona virusa koji je paralizovao privrede i avio-industriju.
„Pošto je ukupan putnički saobraćaj konačno dostigao nivo iznad nivoa 2019. tokom punih šest meseci, naša industrija je sada okrenula pandemiju“, rekao je generalni direktor ACI Europe Olivije Jankovec.
Međunarodni saobraćaj je bio glavni pokretač rasta ove godine, porastao je za 10,3 odsto u prvoj polovini u poređenju sa istim periodom prošle godine. Domaći saobraćaj je povećan za 4,2 odsto.
Brojke „konačno“ potvrđuju „potpuni oporavak aerodromske industrije od pandemije COVID-19“, navodi se u saopštenju ACI Europe.
Evropsko tržište aerodroma je, međutim, postalo „ekstremno fragmentisano“, sa samo 53 odsto aerodroma koji su do juna u potpunosti oporavili svoje količine putnika pre pandemije, rekao je Jankovec.
Od pandemije, putovanja u slobodno vreme i porodične posete bili su pokretačka snaga putovanja, što je koristilo niskotarifnim avio-kompanijama i lokacijama za odmor u odnosu na tradicionalne avio kompanije i destinacije koje služe poslovnim putnicima.
Najveći rast je zabeležila Albanija, čiji je obim vazdušnih putnika porastao za 243 odsto u odnosu na isti period 2019. Grčka, Malta i Portugal su takođe zabeležile snažan rast.
Avio-saobraćaj na nemačkim aerodromima i dalje je manji za 17 odsto u odnosu na pre pandemije, dok je Francuska pala za četiri odsto, a Britanija za 1,1 odsto, pogođeni sve većom preferencijom za video konferencije u odnosu na poslovna putovanja, a domaća putovanja suočena su sa većom konkurencijom železničkih ruta.
Londonski Hitrou ostaje najveći aerodrom u Evropi sa 39,8 miliona putnika u prvoj polovini, a slede ga međunarodni aerodrom u Istanbulu i Pariz-Šarl de Gol.