ŠANGAJ – Najveća evropska industrijska grupa upozorila je u sredu da kompanije gube poverenje u Kinu i da se njen položaj kao investicione destinacije narušava, navodeći njenu „nefleksibilnu i nedosledno sprovedenu“ politiku COVID-a kao ključni faktor, preneo je Rojters.
Evropska privredna komora objavila je upozorenja u dokumentu za koji je navela da ima doprinos od 1.800 kompanija članica, a koji sadrži i 967 preporuka za Kinu, Evropsku uniju i evropske kompanije koje se odnose na poslovanje u zemlji.
U izveštaju, koji se dotiče pitanja od Tajvana do trgovine, navodi se, na primer, da Kina treba da se uzdrži od „nestalnih promena politike“, produbi saradnju sa Evropskom unijom i poveća međunarodne letove.
Evropska unija bi trebalo proaktivno da se angažuje sa Kinom i odbaci pozive na povlačenje, dodaje se.
Između Kine i ostatka sveta pojavio se „ogromni kontrast” tokom prošle godine, jer druge zemlje ostaju posvećene globalizaciji, dok Kina nastavlja da se okreće ka unutra, rekao je predsednik komore Joerg Vuttke na brifingu za medije.
„Svet živi sa imunitetom krda, a Kina čeka dok se svet ne reši Omikrona, što je, naravno, malo verovatno“, rekao je on, misleći na rigidni stav Kine o nulti COVID-19, što je dovelo do čestih zatvaranja i držanja granica uglavnom zatvorenih za internacionalno putovanje.
Kina kaže da je njena politika potrebna kako bi sprečila da njen zdravstveni sistem bude preopterećen, kao i neprihvatljiv gubitak života.
Osim COVID-a, komora je rekla da su zastoje u reformama kineskih državnih preduzeća, egzodus evropskih državljana iz Kine u kombinaciji sa ograničenjima putovanja za kinesko osoblje da odlaze u inostranstvo, kao i povećana politizacija poslovanja, takođe štete atraktivnosti Kine.
U izveštaju se navodi da je rekordan broj preduzeća želeo da prebace trenutne ili planirane investicije na druga tržišta.
Prošlog meseca, američki poslovni lobi rekao je da su stroge kineske mere kontrole COVID-a preuzele narušene odnose SAD i Kine kao glavna briga američkih kompanija u zemlji.
Kina je jedna od retkih zemalja u kojima se još uvek zahteva da putnici budu u karantinu po dolasku, a Vutke je rekao da se komora i dalje nada da bi restrikcije mogle popustiti nakon petogodišnjeg kongresa vladajuće Komunističke partije, koji počinje 16. oktobra.
Dok se očekuje da će Si Đinping obezbediti istorijski treći liderski mandat, još nije jasno ko će mu se pridružiti u Stalnog komiteta Politbiroa i ko će zameniti premijera Li Kećijanga, koji bi trebalo da se povuče u martu sa svoje funkcije čija je glavna nadležnost upravljanje druga po veličini svetska ekonomija.
Vutke je rekao da je potpredsednik Liu He, za koga se očekuje da se povuče sa svoje sadašnje funkcije, uvek zalagao za reformu i da bi ga „teško bilo zameniti“.
„Moramo da vidimo kakav je sastav u donošenju ekonomskih odluka, a to bi nam moglo dati neke naznake kuda ova zemlja ide“, rekao je on.