Prema izveštaju, „umor od inflacije“ u regionu doveo je do „ponašanja za suočavanje“ koje nije viđeno od 1970-ih i 1980-ih, kao što je preskakanje obroka, smanjenje potrošnje na hranu, kupovina zastarelih dobara ili artikala po sniženim cenama.
Nekih 58% je prinuđeno da smanje osnovne stvari, a 35% koristi ličnu štednju ili uzima kredite za plaćanje računa.
„Očigledno je da spremnost potrošača da troše pati i da će se smer putovanja verovatno pogoršati – sa verovatnoćom daljeg oštrog rasta cena s obzirom na visoke ulazne troškove i nestabilne cene energije“, rekao je viši potpredsednik IRI Ananda Roj, komentarišući nalazima.
Više od polovine ispitanika je takođe otkrilo da planiraju da smanje naručivanje hrane, dok je 47% reklo da će ograničiti posete restoranima, barovima i kafićima.
Roj je sugerisao da će se, pošto inflacija verovatno neće smanjiti u bliskoj budućnosti, i potrošači i trgovci na malo morati da se prilagode novoj realnosti.
„Postoji nekoliko teških odluka za kupce na karticama, a trgovci na malo i brendovi će učiniti dobro da dugo i pažljivo sagledaju kako će odgovoriti na potrebe kupaca“, rekao je on.
Rast cena u EU je u septembru skočio na novi rekord od 10,9% na godišnjem nivou, izvestila je prošle nedelje statistička agencija Evrostat. Povećanje je i dalje uzrokovano troškovima hrane, goriva i energije. Kao rezultat toga, poverenje potrošača u celom bloku ostaje blizu rekordno niskog nivoa, palo je peti uzastopni kvartal u trećem kvartalu ove godine, prema Deloitteovom Consumer Tracker-u.