Skladišta gasa su skoro puna i pre nego što su Evropljani imali vremena da podignu temperaturu u svojim domovima. Cene gasa su takođe naglo pale na manje od trećine svog letnjeg maksimuma.
Rizici su još pred nama: mnogo zavisi od vremena, a naglo zahlađenje će brzo primorati Evropu da počne da koristi rezerve. Vlade su takođe zabrinute zbog opasnosti od novih sabotaža na energetskim objektima, koje bi mogle da preokrenu tržište. Ali krajem oktobra, kontinent je u boljem stanju nego što su se političari mogli nadati.
Blaga vremenska prognoza do sada pomaže da se smanji potražnja, ali evropski kreatori politike su zabrinuti da će niže cene gasa – u poređenju sa letnjim vrhuncem – dovesti do veće potrošnje kada se temperature snize.
„Očekuje se da će prezasićenost gasom u Evropi trajati najmanje do decembra. Malo je verovatno da će Evropa dočekati produženu hladnoću u novembru“, rekao je Đakomo Masato, vodeći analitičar i viši meteorolog italijanske energetske kompanije Ilumija.
Prema procenama, smanjenje tražnje gasa u 2022. procenjuje se na oko 7-9 odsto, „uglavnom zbog isključenja velikih industrijskih potrošača“. Međutim, ovo je ispod cilja EU od 15 odsto.
Prema Gas Infrastructure Europe, napori Evrope da izgradi rezerve znače da je evropsko skladište popunjeno 93,6%, a Nemačka 97,5%. Iako ovo pruža izvesnu udobnost tržištu, u Nemačkoj je to dovoljno samo da zadovolji potražnju za dva meseca hladnog vremena, tako da će Evropa morati da nastavi da privlači LNG teret.
Trenutno, brodovi i dalje pristižu. Severozapadna Evropa planira da primi 82 LNG tankera ovog meseca, što je 19 odsto više u odnosu na septembar.