BRISEL – Evropska unija želi da donese stroža pravila za medijske grupe koje žele da steknu manje rivale o tome da li njihovi dogovori obezbeđuju medijski pluralizam i čuvaju uređivačku nezavisnost, prema nacrtu pravila EU koji je video Rojters.
Zakon o slobodi medija (MFA), koji će Evropska komisija predstaviti kasnije ove nedelje, dolazi zbog zabrinutosti oko slobode medija u Poljskoj, Mađarskoj i Sloveniji. EU je takođe zabrinuta zbog dodeljivanja državnog oglašavanja nekih zemalja provladinim medijima kako bi se uticalo na medije.
Pravila će se primenjivati na TV i radio emitere, audiovizuelne medijske usluge na zahtev, štampane publikacije i veoma velike onlajn platforme i provajdere platformi za deljenje videa.
Oni će morati da se obračunaju sa zemljama EU i zakonodavcima pre nego što postanu zakon u procesu koji će verovatno trajati godinu dana ili više.
Zabrinutost oko medijskih sloboda porasla je uoči izbora za Evropski parlament 2024. godine.
„Trebalo bi razmotriti da li bi drugi mediji, koji pružaju različite i alternativne sadržaje, i dalje koegzistirali na datom tržištu(ima) nakon koncentracije medijskog tržišta u pitanju“, navodi se u dokumentu. Zaštita uređivačke nezavisnosti trebalo bi da uzme u obzir neopravdano mešanje vlasnika, upravljačkih ili upravljačkih struktura, dodaje se.
Predložena pravila takođe zahtevaju od regulatora da ispitaju da li bi kompanije koje se spajaju ostale ekonomski održive da nije bilo dogovora.
Izvršna vlast EU i novi Evropski odbor za medijske usluge mogu dati svoja mišljenja o tome da li su ispunjena ova dva kriterijuma.
Državno oglašavanje pružaocima medijskih usluga treba da bude transparentno i nediskriminatorno, navodi se u dokumentu.
Predložena pravila utvrđuju pravo novinara i pružalaca medijskih usluga da ne budu pritvarani, sankcionisani, podvrgnuti nadzoru ili pretresu i zapleni od strane vlada i regulatornih tela EU.