O tome su se zemlje članice EU dogovorile na radnom nivou, piše „Evropska istina“ pozivajući se na Špigl.
Prema diplomatama uključenim u razgovore, 3.000 ukrajinskih vojnika treba da prođe specijalnu obuku, poput taktičke borbene obuke za komandante ili kurseva za inženjere.
Planovi za misiju, koje je krajem avgusta predložio visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel, trebalo bi da budu utvrđeni već sredinom oktobra. Prema diplomatama EU, onda sve može da prođe veoma brzo.
Do sada su neke zemlje EU obučavale Ukrajince u okviru bilateralnih projekata. Bundesver u Nemačkoj je obučavao timove za sisteme naoružanja koje je isporučio Berlin, kao što su Pancerhaubitze2000 ili Gepard protivvazdušni sistem.
Ako EU odobri misiju, koja će dobiti pomalo glomazan naziv „Misija vojne pomoći Evropske unije“ ili skraćeno EUMAM, tada će aktivnosti pojedinih država biti kombinovane, što će omogućiti poboljšanje koordinacije.
Bilo je nekih neslaganja na marginama oko detalja planiranja misije. Poljska je predložila da se napravi neka vrsta centralnog kampa za obuku Ukrajinaca u blizini granice sa Ukrajinom. Prema vojsci, Poljaci su želeli da tamo obuku čitave borbene grupe do bataljona.
Nemačka, u međuvremenu, ne misli previše o centralnom centru za obuku. U Bundesveru kažu da bi samo postavljanje velikog kampa za obuku u Poljskoj trajalo dugo i da bi takav kamp morao da bude pažljivo obezbeđen od moguće špijunaže ruskih obaveštajnih službi, kao i od mogućih napada ili sabotaže. Kao dokaz se navode konkretni dokazi da je obuku ukrajinskih vojnika u Vildfleksenu pratila Rusija uz pomoć dronova.
Kao rezultat toga, pronađen je kompromis na radnom nivou. Pretpostavlja se da će Poljaci napraviti nešto poput malog štaba, u vojnom žargonu nazvanog „štab snaga“, i za to će dobiti sredstva EU. Umesto centralnog kampa za obuku trebalo bi da se organizuju individualni kursevi u zemljama EU.
Nemačka već planira sopstvene kurseve obuke u Bundesveru. Na primer, vojska bi mogla da obučava ukrajinske komandante taktici u centru za simulaciju borbenih dejstava, a saperi, medicinari i drugi specijalisti takođe bi trebalo da se obučavaju u Nemačkoj.
Konačni detalji misije EUMAM biće dogovoreni u Briselu sledeće nedelje. Tada bi odluka o projektu trebalo da bude doneta na sledećem zvaničnom sastanku Saveta EU 17. oktobra.
Kao što znate, od leta u Britaniji deluje program ukrajinske vojne obuke, koji može da obezbedi obuku do 10.000 ukrajinskih vojnika na svakih 120 dana.
Učešće u obuci ukrajinske vojske najavile su i Finska, Švedska, Kanada, Danska, Norveška, Holandija i Novi Zeland.