EU je spremna da oslabi nova pravila o zagađenju automobila i kamiona

EU je spremna da oslabi nova pravila o zagađenju automobila i kamiona

Nova pravila Evropske unije o zagađenju automobila i kamiona sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem biće manje ambiciozna nego što je prvobitno planirano, nakon što su poslanici u četvrtak glasali da odlože i oslabe neke od propisa.

Predloženi zakon „Euro 7“ koji je predložila EU pooštrio bi granice za zagađivače koji štete zdravlju iz automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Evropska komisija, koja pravi nacrte novih zakona EU, saopštila je da će zdravstvene koristi daleko nadmašiti troškove.

Međutim, zemlje EU i poslanici – koji su zaduženi za pregovore o konačnom zakonu u narednim mesecima – složili su se da oslabe pravila.

Evropski parlament je u četvrtak odobrio svoju pregovaračku poziciju.

Zakonodavci su glasali za zadržavanje predloga Komisije o ograničenjima azotnih oksida (NOk), čestica i ugljen-monoksida za automobile. Ali oni su oslabili ograničenja NOk za kamione i odložili kada će se pravila primenjivati – za automobile, na tri godine nakon što se svi podzakonski akti povezani sa predlogom donesu.

Komisija je želela da se pravila primenjuju od 2025. godine.

„Besmisleni predlog [Evropske komisije] će biti iz temelja promenjen“, rekao je Aleksandar Vondra, vodeći zakonodavac Evropskog parlamenta o pravilima, u objavi na platformi društvenih medija Ks.

Zeleni poslanici kritikovali su glasanje kao propuštenu šansu da se smanji oko 70.000 prevremenih smrti godišnje u Evropi koje se pripisuju zagađenju vozila.

„EU propušta priliku da bude budući lider u zelenoj tehnologiji“, dodao je poslanik Zelenih EU Bas Eikaut.

Italijanski ministar industrije Adolfo Urso rekao je da je glasanjem potvrđena „nova politička većina“ u Evropi u pogledu zelene politike.

„Razum prevladava nad ideologijom“, rekao je on.

EU ima među najambicioznijim klimatskim politikama na svetu i donela je nedavne zelene zakone uz podršku većine. Međutim, neki su se suočili sa snažnim političkim odbijanjem – od vlada koje su nastojale da oslabe kontrolu zagađenja za farme i zakonodavaca koji su pokušavali da ubiju nove mere zaštite prirode.

Proizvođači automobila i zemlje, uključujući Italiju i Češku Republiku, tvrdile su da bi originalna pravila Euro 7 bila preskupa. Kažu, pošto EU već ima rok za okončanje prodaje novih automobila koji emituju CO2 2035. godine, bilo bi bolje da se ulaganja usredsrede na proizvodnju električnih vozila, a ne na poboljšanje uticaja automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem na životnu sredinu.