Evropska komisija je dala predlog da se pojednostavi legalna migracija u EU. Relevantne inicijative odobrili su evropski komesari 27. aprila. Oni takođe uključuju pilot projekat za Ukrajince koji beže od ruske invazije na Evropsku uniju. prenosi DV, pozivajući se na sajt Evropske komisije.
U paketu su bili projekti za promenu dve direktive EU – o dozvolama za privremeni i stalni boravak.
Što se tiče dozvole za privremeni boravak, Evropska komisija predlaže da se za nju dozvoli podnošenje zahteva ne samo sa teritorije zemlje EU u kojoj neko želi da radi, već i sa teritorije na kojoj živi. Za razmatranje prijave predviđena su četiri meseca.
U Briselu se predlaže da se u ove uslove uključi i izdavanje vize potrebne za ulazak u ovu državu EU, kao i sprovođenje testa tržišta rada.
Predlaže se i da se uklone ograničenja po kojima državljani trećih zemalja sa dozvolom privremenog boravka u EU ne mogu menjati poslodavca. U slučaju gubitka posla, boravišna dozvola mora da važi još tri meseca.
Dozvola boravka na neodređeno vreme može se dobiti nakon pet godina boravka u EU – ali samo u jednoj zemlji.
„Ovim paketom pojednostavljujemo proces apliciranja za život i rad u EU i jačamo prava stanovnika i njihovih porodica. Uveren sam da nudimo pouzdan način za privlačenje novih talenata u EU danas i sutra“, dodala je evropska komesarka za unutrašnje poslove Ilva Johansson.
Odobrena je i inicijativa o pilot projektu traženja talenata – radiće posebno za izbeglice iz Ukrajine
Evropska komisija je predložila alate za pronalaženje specijalista za postojeća slobodna radna mesta. Sredinom 2023. godine planirano je stvaranje posebne platforme na kojoj će moći da se registruju ljudi sa određenim kvalifikacijama koji žive u trećim zemljama, ali žele da rade u EU.
Međutim, ovog leta Evropska komisija želi da pokrene pilot projekat za ukrajinske izbeglice. Prema Johansonovim rečima, pilot projekat može pomoći državama EU da prilagode migrante. Na primer, pronaći učitelje iz Ukrajine da ih angažuje da podrže ukrajinsku decu izbeglice.
Nakon toga, do kraja 2022. godine, ovaj projekat bi trebalo da radi i sa građanima drugih zemalja: Maroka, Tunisa i Egipta.