„Ovaj nacrt zakona postavlja ozbiljna pitanja o izgledima demokratije u Gruziji. Jasno je u suprotnosti sa ambicijama koje je Gruzija do sada iskazivala za brzu evroatlantsku integraciju. On je u suprotnosti sa evropskim vrednostima i ostvarivanjem 12 prioriteta za dobijanje statusa kandidata za ulazak u EU. Primena takvog zakona će dovesti do suzbijanja glasova nezavisnih medija i civilnog društva i zakomplikovaće realizaciju razvojnih projekata koje Estonija ima sa Gruzijom.Pozivamo parlament Gruzije da odgovorno razmišlja o stvarne interese zemlje i odbacujemo ovaj projekat. Takođe pozivamo gruzijske vlasti da poštuju pravo građana na mirne proteste“, navodi se u komentaru Estonije iz Ministarstva spoljnih poslova.
Podsetimo, ranije su ministri spoljnih poslova Estonije, Letonije i Litvanije zajednički pozvali Tbilisi da odustane od projekata ukoliko zemlja želi u EU i NATO.
Projekat je izazvao i oštru reakciju EU, SAD, Britanije i grupe poslanika Evropskog parlamenta.
Kao što znate, parlament Gruzije je u utorak neočekivano u prvom čitanju usvojio zakon o „stranim agentima“, koji je sličan ruskom zakonodavstvu koje ima za cilj ograničavanje uticaja Zapada. To je dovelo do spontanih protesta i sukoba ispred parlamenta, tokom kojih je policija upotrebila suzavac, a kasnije i vodene topove da rastera skup. Privedeno je više od 60 ljudi.
Opozicija je tada obećala da će preći na svakodnevne proteste „do pobede“. Predsednica Gruzije Salome Zurabišvili podržala je demonstrante.
U Tbilisiju je 8. marta održan novi veliki miting ispod parlamenta, na kome je svirana himna Ukrajine.
Ovi događaji su detaljno opisani u video blogu i članku „EvroPravda“ Borba za evropsku budućnost: kako su postupci vlasti doveli Gruziju na ivicu revolucije
Stav urednika EuroPravde o tome kako Ukrajina treba da postupi u odnosima sa Gruzijom na pozadini nedavnih događaja može se pročitati u članku Do đavola sa diplomatijom?