Agencija za zaštitu životne sredine jača pravilo koje ima za cilj kontrolu i čišćenje toksičnog otpada iz elektrana na ugalj. Predlog koji je objavljen u sredu će po prvi put zahtevati bezbedno upravljanje takozvanim pepelom od uglja bačenog na stotine starijih deponija, „nasleđenih“ jezera i drugih neaktivnih lokacija koje trenutno nisu regulisane na saveznom nivou, prenosi AP.
Administrator EPA Majkl Regan rekao je da će planom zagađivači biti odgovorni za kontrolu i čišćenje pepela od uglja, nusproizvoda sagorevanja uglja koji može da zagadi vodene tokove, podzemne vode, vodu za piće i vazduh. Pepeo od uglja sadrži zagađivače kao što su živa, hrom i arsen koji su povezani sa rakom i drugim zdravstvenim problemima.
„Obezbeđivanje zdravlja i bezbednosti svih ljudi je glavni prioritet EPA, a ovo predloženo pravilo predstavlja ključni korak ka zaštiti vazduha, podzemnih voda, potoka i vode za piće od kojih zajednice zavise“, rekao je Regan u saopštenju.
Ako se dovrši, ovo pravilo bi pomoglo u zaštiti zajednica koje nisu dovoljno opskrbljene i manjinskih zajednica koje su već preopterećene zagađenjem, odražavajući posvećenost Bajdenove administracije ekološkoj pravdi, rekao je Regan.
„Mnoge od ovih zajednica su predugo bile izložene neproporcionalnom uticaju zagađenja“, rekao je on, napominjući da se elektrane, hemijska postrojenja i druge velike industrijske lokacije obično nalaze u siromašnim i manjinskim naseljima.
Predloženo pravilo sledi prošlonedeljni predlog EPA da se uvedu nova ograničenja na emisije gasova staklene bašte iz elektrana na ugalj i gas – najambiciozniji napor Bajdenove administracije da smanji zagađenje koje zagreva planetu iz energetskog sektora, drugog po veličini u zemlji doprinosi klimatskim promenama.
Agencija je takođe predložila pravila za suzbijanje zagađenih otpadnih voda iz elektrana na ugalj i ograničavanje emisije žive i drugih štetnih zagađivača iz termoelektrana na ugalj, ažurirajući standarde nametnute pre više od jedne decenije.
Pravilo o pepelu uglja sledi pravno poravnanje između agencije i grupa od javnog interesa, uključujući Nacionalnu asocijaciju za unapređenje obojenih ljudi, Sierra Club i akciju za čistu vodu.
Grupe su u tužbi navele da pravilo EPA iz 2015. o pepelu od uglja nije uspelo da reguliše veliki deo zagađenja pepelom u Sjedinjenim Državama.
Earthjustice, ekološka grupa koja je predstavljala koaliciju koja je tužila EPA, nazvala je novi predlog velikom pobedom za zajednice u blizini termoelektrana na ugalj. Revidirano pravilo proširuje savezne propise o pepelu od uglja na većinu pepela od uglja koji se odlaže u elektrane i proširuje savezne zahteve za praćenje, zatvaranje i čišćenje na stotine starijih deponija, ribnjaka i deponija koje su ranije bile isključene, saopštila je grupa.
„Ovo je zaista velika stvar, rekla je Liza Evans, viši savetnik za pravdu Zemlje. „Bajdenova administracija se zalaže za ljude u blizini opasnih odlagališta uglja širom zemlje. Predugo je veliki deo toksičnog pepela od uglja širom SAD bio ostavljen da se ispira u zalihe vode za piće bez ikakvog zahteva da se očisti.“
Predlog EPA pooštrava rupu koja je omogućila mnogim vlasnicima elektrana da izbegnu „čišćenje toksičnog nereda koji su stvorili“, rekao je Evans. „Elektrane će konačno izgubiti propusnicu za halu da bi pepeo od uglja ostavile gde god da su ga bacili.“
Na osnovu analize industrijskih podataka dostavljenih EPA, Earthjustice je identifikovao 566 deponija i ribnjaka u 242 fabrike uglja u 40 država koje su isključene iz saveznih propisa iz 2015. godine, rekao je Evans.
EPA procenjuje da bi komunalna preduzeća koštala više od 300 miliona dolara godišnje da se pridržavaju novog pravila, za koje se očekuje da će postati konačno sledeće godine.
Energetska industrija se žalila na „napad“ EPA pravila usmerenih na energetski sektor. Akcije agencije su „posebno osmišljene da izazovu prevremeno zatvaranje elektrana na ugalj“, rekla je Mišel Bloodvort, predsednica i izvršna direktorka America’s Pover, grupe za lobiranje za industrije uključene u proizvodnju električne energije iz uglja.
Ona je pozvala EPA da izmeni svoje predloge „kako bi se izbeglo prevremeno penzionisanje uglja, umesto da ubrza penzionisanje i ugrozi pouzdanost mreže“.
Skladištenje i odlaganje pepela od uglja seže decenijama unazad, ali je uglavnom bilo neregulisano sve do izlivanja 2008. godine u termoelektrani Tennessee Vallei Authoriti u Kingstonu, Tennessee. Pukao je zaštitni nasip i poplave su pokrile više od 121 hektar, izbacile su otpad u dve obližnje reke, uništile kuće i privukle nacionalnu pažnju na ovo pitanje.
U 2014. godini, procenjeno je da je oko 39.000 tona pepela iz uglja izbacilo reku Dan nakon što se drenažna cev koja prolazi ispod deponije otpada srušila u fabrici Duke Energi u Edenu, Severna Karolina. Otrovni mulj je posivio reku na više od 112 kilometara.